GAZİANTEP KAZAN BİZ KEPÇE

“ Gaziantep Gastronomisinde Glutensiz Keşifler” isimli projemiz kapsamında glutensiz ürünleri her açıdan araştırmak üzere çok sayıda inceleme gezisi gerçekleştirdik. Çalışmalarımızda Mina Glutensiz Unlu Mamüller sahibi Göksen Aksel hanım, Gaziantep Çölyak Derneği Başkanı Ökkeş Kala ve Tülin Dinler Üstünsoy hanım bize eşlik ettiler.

Avrupa Birliği Sivil Düşün Programı tarafından desteklenen projemizi hazırlayan Başkan Yardımcımız Dr Mustafa Azak incelemeler hakkında şu bilgileri verdi; ”Gaziantep mutfağında baklava ve künefe imalatı çok ön plandadır. Çölyaklı aileler glutensiz unlardan bu ürünleri üretmekte çok büyük zorluk yaşıyorlar. Glutensiz ürün imalatının farklı olarak özellikleri ve üretim kimliği mevcuttur. Glutensiz imalatının nasıl yapıldığının konusunda uzman olan kişilerin çalıştığı işyerlerinin birebir incelenmesi  ve  teknik özelliklerinin öğrenilmesi için ziyaretler gerçekleştirdik.Bu amaçla  ilk olarak ”Glutensiz Baklava ” imal eden ”Çelebioğlu Baklava”  incelemesini gerçekleştirdik. Bize büyük ilgi gösteren işletme sahibi Ömer Çelebioğlları’na çok teşekkür ediyoruz. Kendisi  bize çok önemli bilgiler aktardı ve glutensiz baklavayı tanıttı. Umarım ilimizde de butür gelişmeler olur.Elde ettğimiz bu güzel bilgileri üyelerimize bu konuda vermeyi planladığımız  eğitimlerde  ışık kullanacağız. Özellikle Baklava ve künefe imal etmeyi dernek üyelerimize öğretmeyi planlıyoruz.Bu amaçla Köz Antep Künefe’yi  de inceledik.Şirket sahibi Zeki Kılıç Beyden ”Glutensiz Künefe” imalatı için yapılan çalışmalar hakkında bilgi aldık.

ALMACI PAZARI- KALE ALTI BÖLGESİ GÖRÜLMEYE DEĞERDİ

Glutensiz baharat, tahıl, karabuğday, kinoa, sordun ve darı gibi glutensiz hammaddelerin bulunduğu ”Almacı Pazarı” incelediğimız yerler arasındaydı. Burda set üstü değirmenler ile taze taze hammedde çekimini gördük. Glutensiz hammadde imalatı, ürün çeşitliliği, set üstü değirmenler, çölyaklıların alış veriş alışkanlıkları hakkında  bilgi sahibi olduk. Çorum’da kurduğumuz glutensiz mutfak çalışmalarında kullanılacaktır. Gaziantep mutfağının sokak lezzetlerinin olduğu ”Kale Altı Bölgesi”nde Katmer ve Beyran Aşı gibi glutensiz yiyecekler araştırılması ile günümüzü tamamladık.

Son olarak bu güzel projeyi yürütmemizde bize destek olanlara teşekkür etmek istiyorum. Öncelikle Gaziantep Çölyak Derneği Başkanı Ökkeş Kala ve Tülin Dinler Üstünsoy hanıma,Projemizin hazırlanmasından başlayarak  her safhasında reghberlik eden Glutensiz Şef Süleyman Engin’e,  Engelliler Daire Müdürü Yusuf Çelebi  Başkanımıza, Gaziantep Üniversitesi Sağlık Kültür ve Spor Dairesi Başkanı Mehmet İşbilir’e, bizi kabul eden kurum müdürleri ve Valimiz Davut Gül’e, bizi çok iyi ağırlayan Tuğcan Otel personeli ve sahibi Can Tuğsuz’a ve en çokta projemizi onaylayan Avrupa Birliği Sivil Düşün Programı yetkililerine çok teşekkür ediyorum ” dedi,

0 Paylaşımlar

Related posts

Leave a Comment