HİTİT GENÇ YERYÜZÜ DOKTORLARI ÇÖLYAK SÖYLEŞİSİNDE

TIP FAKÜLTESİ ÖĞRENCİLERİ DÜNYA ÇÖLYAK GÜNÜNÜ UNUTMADI

Başkanımız Fatma Müjgan Demir ve Başkan Yardımcımız Uzm. Dr. Mustafa Azak Hitit Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde ”9 Mayıs Dünya Çölyak Günü” nedeniyle düzenlenen söyleşiye konuşmacı olarak katıldı. Hitit Genç Yeryüzü Doktorları Kulübü’nün organize ettiği söyleşi 9 Mayıs Perşembe Saat 14.00-16.00 arası gerçekleştirildi ve öğrencilerin yoğun ilgisini gördü. H.Ü. Tıp Fakültesi Dekan Yardımcısı  Dr. Öğr. Üyesi Havva Hande Keser Şahin yaptığı açılış konuşmasında çölyak hakkında kısaca bilgiler vererek glütensiz diyet yapmanın zorlukları hakkında yakından fikir sahibi olduğunu belirtti. Çorum Çölyak Derneğinin faaliyetlerini büyük bir ilgiyle takip ettiğini söyleyen Keser Şahin ”Dernek Başkanı Fatma Müjgan Demir ve Başkan Yardımcısı Uzm. Dr. Mustafa Azak’a aramızda oldukları için teşekkür ediyor ve başarılı çalışmalarının devamını diliyorum” dedi.

Söyleşide ilk olarak Başkan Yardımcımız Uzm. Dr. Mustafa Azak çölyakı anlattı ve genç hekimlerin meslek hayatlarında insanlara faydalı olabilmek için yapabilecekleri çalışmalar ve bunların zorlukları hakkında bilgiler verdi. Ayrıca kazandığı tecrübe ve deneyimleri aktaran Azak, kendisini ilgiyle dinleyen tıp öğrencilerinin sorularını da cevaplandırdı. Daha sonra çölyakla yaşamı ve glütensiz diyetin zorluklarını anlatan Başkanımız Fatma Müjgan Demir çölyaklıların hayatından örnekler verdi. Karşılıklı soru ve cevaplarla ilerleyen söyleşi büyük beğeni topladı.

Organizasyon sonunda Dekan Yardımcısı  Dr. Öğr. Üyesi Havva Hande Keser Şahin Başkanımız Fatma Müjgan Demir’e ve Hitit Genç Yeryüzü Doktorları Öğrenci Kulübü danışman hocası Dr. Öğr. Üyesi Mehmet Sertçelik Başkan Yardımcımız Uzm. Dr. Mustafa Azak’a teşekkür plaketlerini taktim etti.

Kulüp tarafından sosyal mecrada yapılan açıklamada ”Çölyak hastalığı klinik özellik yelpazesi hem intestinal hem de ekstraintestinal semptomlar ile oldukça geniş bir hastalıktır. Her yaş grubunda, her ırkta ve her iki cinsiyette de görülmektedir. Dolayısıyla 9 Mayıs Dünya Çölyak gününde yapmış olduğumuz etkinlikteki amacımız bu konuda biz hekim adayanlarının bilinç kazanmasıydı Çorum Çölyak Derneği’ne bu verimli etkinlikteki katkılarından dolayı teşekkür ederiz” denildi.

0 Paylaşımlar

Related posts

Leave a Comment