ÇÖLYAKLILAR ÇORUMLU OBASINDA

BELEDİYE BAŞKANIMIZ ÇÖLYAKLI ÇOCUKLARI SEVİNDİRDİ

Üyelerimiz aileleri ile birlikte ”9 Mayıs Dünya Çölyak Günü” etkinlikleri kapsamında Çorumlu Obası’nda belediyemizin misafiri oldu. Organizasyona Hanımefendi Nurgül Dağlı, Çorum Belediye Başkanı Halil İbrahim Aşkın ve eşi Feyza Aşgın, Rektörümüzün eşi Nilgün Öztürk, İl Jandarma Komutanımızın eşi Emel Çetinkaya, İl Emniyet Müdürümüzün eşi Figen Pehlivan , Hitit Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik Kulübü yönetimi ve çok sayıda misafir katıldı.

Ok atma, Tokat Keten Baskı, ebru sanatı ve geleneksel kıyafetlerin denenmesi ile vakit geçiren katılımcılar palyoçalar eşliğinde oyun oynayarak gönüllerince eğlendiler. Obada yer alan sülün, civciv ve kedi gibi hayvanlarla oynayan çölyaklı çocuklar, özellikle yavru köpeklere büyük ilgi gösterdiler.

Glütensiz ürünler, pamuk şekeri ve glütensiz menü ikram edilen gecede Başkanımız Fatma Müjgan Demir bir açılış konuşması yaparak misafirleri selamladı. Konuşmasında Başkanımız Demir; ”Bizim için çok önemli olan Dünya Çölyak Gününde bize bu imkanı sağlayan Başkanımız Halil İbrahim Aşgın ve belediye personeline çok teşekkür ediyoruz. Çorumlu Obası’nda çölyaklılar çok mutlu oldular. Bu güzel günümüzde bizi yalnız bırakmayan başta Hanımefendi Nurgül Dağlı olmak üzere Çorum protokolünde yer alan idarecilerimizin kıymetli eşlerine ve tüm katılımcılara hoş geldiniz diyor teşekkürlerimi sunuyorum.” dedi.

Çorum Belediye Başkanı Halil İbrahim Aşgın konuşmasında; ” Çölyak bu tip farkındalık etkinlikleri ve Çorum Çölyak Derneğinin başarılı çalışmaları ile kamu oyuna, topluma yansıyor. İnsanlar bu nedir diye araştırıyor. Sonuçta çölyak bir hastalık değil, bir yaşam biçimi olduğu ortaya çıkıyor. Bu yaşam tarzına uygun glütensiz diyet yapıldığı sürece yaşam kalitesi yükseliyor. Bunun anlatılması lazım. Biz de bu farkındalığın oluşturulması için buradayız. Özellikle Konya’dan haftada 1 gün ekmek getirilmesine devam ediyoruz. Meydandaki Engelsiz Cafe’de glütensiz menü çıkartıyoruz. Anladığım kadarıyla onu geliştirmemiz lazım. Çorum Çölyak Derneği ile beraber bu konuda çalışma yaparak menüyü geliştireceğiz. İhtiyaç sahibi çölyaklılara yardım kartları veriyoruz. Bu kartları çölyaklılar Pisa Glütensiz Cafe’de glütensiz ürün almak için kullanabiliyorlar” dedi.

Gece çölyaklı çocukların müzik ve palyaçolarla eğlenmesi ile son buldu. Çorum Çölyak Derneği Yönetim Kurulu olarak bize bu güzel imkanları sunan Çorum Belediye Başkanı Halil İbrahim Aşgın’a ve bizi yalnız bırakmayan misafirlerimize çok teşekkür ediyoruz.

0 Paylaşımlar

Related posts

Leave a Comment