KORUMALI KAFELER NEDEN BİZDE OLMASIN ?

  “ Gaziantep Gastronomisinde Glutensiz Keşifler” isimli ve Avrupa Birliği Sivil Düşün Programı’nın desteklediği projemiz kapsamında Türkiye’de kurulan ilk korumalı kafe olan ”Glutensiz Bir Başka Kafe” ve gene korumalı kafe olan ”Mutlu Kafe”  incelemelerini gerçekleştirdik.

ÇÖLYAKLILARIN UĞRAMADAN DURAMADIĞI KAFE

Gaziantep Belediyesi Engelli Dairesi Başkanlığı na bağlı olan bu cafe, çölyaklılara hizmet vermek amacıyla özel olarak tasarlanmış ve tüm ürünleri glütensiz olarak imal edilmektedir. Korumalı İşyeri statü belgesi ve iş-kur hibe programı ile desteklenen bu kafe. Gaziantep ilindeki ve çevre illerdeki  çölyaklılara hizmet vermektedir. Üretim ve satışı gerçekleşmektedir. Gaziantep ilinde yaklaşık 2.500 çölyaklı bulunmaktadır ve  bu kafe çölyaklıların büyük bir eksiğini kapatmıştır. İnsanların hayatını kolaylaştıran kafede Şef ve yardımcıları ile birlikte 9 engelli  12 personeli bulunmaktadır.Glutensiz ekmek, lavaş, simit, pohaça, kurabiye, yaş pasta ve bu yiyeceklerin çeşitleri üretilmektedir.

GLUTENSİZ BİR BAŞKA KAFEDE OLMANIN MUTLULUĞUNU YAŞADIK

Çölyaklıların hayatını kolaylaştıracak ürünlerin üretimi ve satışı ile Gaziantep te çok önemli bir yere sahip olan bu kafe adından da anlaşıldığı üzere her haliyle çok özeldir. Çalışanlarının % 75 i engelli olan kafede çölyaklılar için verilen hizmete hayran kaldık. Tadı harika olan Glutensiz ürünleri üreten Şefimizden  kafe hakkında çok güzel bilgiler edindik ve Glutensiz ürünlerden satın aldık. Karşılıklı fikir alışverişinde bulunduğumuz şefimize ”Glutensiz Üret Sağlıklı Tüket Proje Kitabı” nı taktim ettik.İmalathanesini gezip nefis ürünlerini tattığımız ve bizi çok güzel misafir eden ”Glutensiz Bir Başka Kafe” personeline ve özellikle Dawn Sendromlu-otizmli çocuklarımıza teşekkürlerimizi sunuyoruz. Hepisini can-ı gönülden seviyoruz.

MUTLU KAFE NEŞE KAYNAĞI

Gaziantep ziyaretimizin son günü gene korumalı olan ”Mutlu Kafe” ziyaretini gerçekleştirdik.Mina Glutensiz Unlu Mamüller sahibi Göksen Aksel hanım , Gaziantep Çölyak Derneği Başkanı Ökkeş Kala ve arkadaşlarının eşlik ettiği ziyarette personelle tanışıp bol bol sohbet ettik. Kafe  çalışanlarına bize karşı gösterdikleri sıcak karşılama ve ilgi için sonsuz teşekkürlerimizi sunarız.

0 Paylaşımlar

Related posts

Leave a Comment