GLUTENSİZ ŞEF’TEN DERNEĞİMİZE ÖVGÜ

Türkiye’nin ilk ”Glutensiz Şef Yarışması” nı ”Glutensiz Üret Sağlıklı Tüket” projemiz kapsamında Çorum Bahçelievler Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nde gerçekleştirdik.

Doğu Akdeniz Üniversitesi Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bölümü Öğretim Elemanı Glutensiz Şef Süleyman Engin yarışmadan önce bir konuşma yaptı ve derneğimizin faaliyetlerinden övgüyle bahsetti. Glutensiz Şef konuşmasında ; ”Türkiye’de aşçılığa dair onlarca branş üzerinden pekçok gastro etkinlik ve yarışma yapılmıştır. Ancak bu yarışmalar arasında bugüne kadar glütensiz mutfağa dair, ciddi anlamda hiç bir etkinlik veya yarışma yapılmamıştı. Çölyak bilincinin bugünlere kadar gelmiş olması, yine çölyaklıların düzenlemiş olduğu aktiviteler sayesinde gerçekleşmiştir. Çorum Çölyak Derneği’nin ”Glütensiz Üret Sağlıklı Tüket” projesi Türkiye’de bir ilke imza atarak bu anlamda büyük boşluğu doldurdu. Türkiye’nin ilk glütensiz mutfak yarışmasının Çorum’da gerçekleşmiş olması diğer şehirler için örnek teşkil edecek bir farkındalık bilinci oluşturdu.

Biz şefler olarak glütensiz mutfağa dair daha fazla projeler geliştirmeliyiz. Bu alanda çalışmalarımızı arttırmak glütensiz yaşama rahat bir nefes aldırcaktır.Bir şef olarak bu bilince sahip olmanız, glutensiz beslenenler için son derece önemli bir husustur. Glutensiz şef olmak, hayat kurtarıcı nitelikte bir deneyim olduğunu unutmayın.Zorluğu katmerli bir yaşam süreci olan çölyak hastalığı, dünyanın pek çok ülkesinde pençesinde tuttuğu insanlara zoraki ve acımasız bir diyet süreci yaşatmaktadır. Bir engellinin rampasız yokuşu çıkma girişiminde yaşadığı zorluk ne ise bir çölyaklının dışarıda yemek yemek istediğinde menü kitapçıklarında kendisine yer bulamaması da aynı şeydir. Dolayısıyla Türkiye’de çölyak dostu şef profili artmalıdır. Etkinlikler, yarışmalar, organizasyonlar ve projeler artmalıdır.

Çorum Çölyak Derneği bu anlamda Türkiye genelinde çalışan çölyak derneklerine çok güzel bir örnek oldu. Dernek olarak yapmış oldukları çalışmalar diğer dernekler için rol model olması gereken çok iyi bir örnek .Başarılarının devamını diliyorum” dedi.

Çorum Çölyak Derneği Yönetim Kurulu olarak gösterdiği başarılı çalışmalar ve projemize katkılarından dolayı kendisine çok teşekkür ediyoruz.

0 Paylaşımlar

Related posts

Leave a Comment