Söyleşide Başkan’ımızın Açılış Konuşması

Sayın İl Sağlık Müdürüm ,Sayın Rektör Yardımcım, Sayın Tıp Fakültesi Dekanım, Sayın protokol üyeleri, Sayın Sivil Toplum Kuruluşu Başkanları,Değerli basın mensupları, Çok kıymetli Çölyak aileleri ve Sevgili misafirler; Çorum Çölyak Derneği birinci kuruluş yıldönümü kapsamında düzenlemiş olduğumuz ‘Çölyakla Yaşam ‘konulu söyleşimize hoş geldiniz

Çölyak; Buğdayın içinde yer alan gluten maddesinin bazı kişilerde sebep olduğu ince bağırsak alerjisidir.Gluten yüzlerce ürünün  içerisine katılmaktadır .Çölyakın tek tedavisinin diyet olması Çölyaklıların bütün hayatını etkilemektedir.Bu nedenle çölyak hastalıktan ziyade bir yaşam biçimidir ve bir çok zorluğu içerisinde bulundurur. Çölyaklı olarak ailemiz, çevremiz ve toplumun her kesimi ile yakından etkileşim halindeyiz. Karşılaştığımız  bu zorlukların üstesinden gelebilmek, çölyaklıların ve ailelerinin hayatını kolaylaştırmak,toplumda farkındalık oluşturmak için bir çatı altında toplanmaya karar verdik. Zorlu bir sürecin ardından  Derneğimizin kuruluşunu gerçekleştirdik. 15 Ekim 2015 de kurulan ve 27 Ekim 2015 tarihinde resmi açılışı yapılan ÇORUM ÇÖLYAK DERNEĞİ , Türkiye’dekurulan  13.  Çölyak derneği olarak hizmet vermeye başladı.

Derneğimizin kuruluş aşamasından bu güne gelene kadar desteğini hiç esirgemeyen  Ak Parti Çorum Milletvekili Sayın Lütfiye İlksen Ceritoğlu Kurt’a teşekkür etmek istiyorum.Sayın milletvekilimiz derneğimizin açılışını da yaparak bizleri bu zorlu süreçte yüreklendirmişler ve hep yanımızda olmuşlardır. Çölyaklı hastalar arasında kompozisyon yarışması düzenledik. Yunus marketin karşıladığı yarışma  ödüllerini sayın vekilimiz takdim etti. Çocuklarımız çok mutlu oldu.Desteklerinin devamını diliyoruz.

Sayın TBMM İdari Amirim Tufan Köse’ye de teşekkür ediyorum. Kendisi açılışımıza katılmış ve bizleri çok mutlu etmiştir.

Bir başka destekçimiz ise Hitit Üniversitesi Rektörümüz Prof. Dr. Reha Metin Alkan olmuştur. Gerek derneğimizin kuruluş aşamasında  gerekse  bu güne kadar hep yanımızda olmuşlardır. Çölyaklıların temel besinlerinde glutensiz ekmek yapımı ve geliştirilmesi konusunda Üniversite bünyesinde çalışmalar başlatmışlardır. Programımızda kullandığımız salon dahil olmak üzere her türlü ihtiyacımızda hep yanımızda olması bize çok büyük bir güç vermektedir. Kendisine de sonsuz teşekkürlerimi sunuyorum. Üniversitenin  düzenlediği  Çölyak paneli  ve toplantılarında derneğimizi davet etmesi  ve bize kendimizi ifade etme şansı  vermesi  bizim için çok onur verici ve faydalı oldu.Çölyaklılara çok büyük katkı sağlayan H.Ü. Pediatri Ana Bilim Dalı Başkanı Yrd. Doç. Dr. Atakan Comba’yı  ilimize kazandırdığı için sayın Rektörümüze ayrıca teşekkür ediyorum. Burada Hizmetlerinden ve derneğimize desteğinden dolayı  Atakan  hocama de teşekkür etmek istiyorum.

Bir yıl içinde birçok ziyaret ve faaliyet gerçekleştirdik. Valilik,Tarım Müdürlüğü,  İl Sağlık Müdürlüğü,  Halk Sağlığı Müdürlüğü, Kamu Hastaneler Sekreterliği, Ticaret ve Sanayi Odası, Hatap Un,  Gazeteciler Cemiyeti Başkanı  ziyaretlerimiz gayet olumlu geçti.Yakın ilgilerinden dolayı hepsine çok teşekkür ediyorum.

Sayın Valimizi makamında  ziyaret ettik Çorum Valiliğimizin Derneğimize olan ilgi ve alakası bizi çok memnun etmiştir. 9 Mayıs Dünya Çölyak günü nedeniyle düzenlediğimiz  Çölyak Farkındalık Yürüşü’ne valimizin katılımı bizi mutlu etmiştir. Valiliğin önünden başlayan yürüyüşümüze Hürriyet Parkına kadar kendileri de eşlik etmiştir. Valimiz Sayın Ahmet Kara’ya da gıyabında çok teşekkür ederim. Ayrıca kendileri  ihtiyaç  sahibi çölyaklı öğrencilerinden 7 tanesine yardım fonundan maddi katkı sağlamıştır.

Çorum Belediyemizin ilgili bütün birimleriyle yanımızda  olması ve destek vermesi bizi onurlandırmıştır. Sayın başkanımız başta olmak üzere bizi destekleyen birim müdürlerimize ve personellerine çok teşekkür ederim. Aile Eğitim Merkezi ‘nin psikolojik danışmanlıkta verdiği destek. Sosyal İşler Müdürlüğü ve Gıda bankası tarafından Ramazan ayında ihtiyaç sahibi üyelerimize sağlanan gıda yardımı.Engelli Eğitim Merkezi, Kadın Kültür ve Sanat Merkezinin vermiş olduğu destekten dolayı herkese çok teşekkürler ediyorum.

Çorum Halk Sağlığı Müdürlüğü  ile ortak organizasyonlar gerçekleştirdik. 9 Mayıs Dünya Çölyak Günü dolayısıyla hazırlanan ‘Sağlıklı Yaşam Yürüyüşü’ ve sonrasından tüm çölyaklılar için  glutensiz kahvaltıya katıldık. Gene Halk Sağlığı Müdürlüğünün bir  Yürüyüşüne katıldık.  Ayrıca bisiklet dağıtım töreninde  derneğimize hediye ettikleri 10 adet bisiklet çölyaklı çocuklarımızı çok mutlu etti. Bizlere gösterdikleri teveccüh ve destekten dolayı  müdürümüz Dr. Ahmet Barış beye  çok teşekkür ediyorum.

Sayın Tarım  Gıda ve Hayvancılık Müdürü Elfaz Beye Derneğimize kurulduğu günden beri  gösterdiği ilgi ve destek için çok teşekkür ediyorum. Kendileri karabuğday yetiştirilmesi konusunda  özverili çalışmalarda bulunuyor.Çalışmalarının başarıyla sonuçlanmasını diliyorum.

Otizm Gönüllüleri Derneğinin  ‘Dünya Otizm Farkındalık Programına’ katıldık. Sayın Milletvekilimiz Ahmet Sami Ceylan  bu programda Çölyaklı çocuklara büyük ilgi gösterdi. Kendilerini bu organizasyonumuza davet ettik . Çok istemesine rağmen iş yoğunluğundan gelemeyeceğini  belirtti. İlgisinden dolayı kendilerine çok teşekkür ediyorum.

Çölyak günü nedeniyle Üniversitemizle beraber düzenlediğimiz ‘çölyakla Yaşam konulu panel ve öncesinde resim sergisi büyük ilgi gördü. Mustafa Kemal Ortaokul örencileri arasında düzenlenen resim yarışmasında dereceye giren öğrencilerin ödüllerini taktim ettik.Bu organizasyona destek veren herkese teşekkür ediyorum.

Bu arada bir müjde vermek istiyorum. Çölyak ile ilgili hazırlattığımız projemizin dün kabul edildiğini öğrendim. Önümüzdeki günlerde konu hakkında bilgi vereceğiz. Umarı hayırlara vesile olur,

Basındada sık sık Çölyağı anlattık ve Derneğimizin çalışmalarını tanıttık.. Farkındalık adına yapılması gerekenleri yapmaya çalıştık. En son yeni kurulan TV 19 da yayınlanacak olan bir programın çekimlerine Atakan Hocamla beraber katıldık.  Bundan sonra da bütün gayretimizle halkımızı bilgilendirmeye çalışacağız. Bu konuda desteklerini esirgemeyen yerel basınımıza çok teşekkür ederim.

Katılımlarınızdan dolayı hepinize tekrar hoş geldiniz der ve saygılarımı sunarım.

Hacer Kesici

Çorum Çölyak Derneği Başkanı

 

0 Paylaşımlar

Related posts

Leave a Comment