REKTÖR GLUTENSİZ MUTFAKTA

Hitit Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Reha Metin Alkan, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Nurcan Baykam, Öğretim Elemanı Çağla Kayışoğlu ve Öğretim Elemanı Remzi Bilgili ile birlikte ”Glutensiz Üret Sağlıklı Tüket” projesi kapsamında kurulan Glutensiz Mutfağı inceledi. Çorum Çölyak Derneği Başkanı Fatma Müjgan Demir ve Yönetim Kurulu Üyeleri, İl Milli Eğitim Müdürü Yahya Çoban, Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Özcan Kuşcu ve Çorum Bahçelievler Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Müdürü Musa Akış’ın karşıladığı misafirlerimiz öncelikle ‘Glutensiz Mutfak’ hakkında Glutensiz Şef Süleyman Engin’den bilgi aldılar ve kursiyerlerle sohbet ettiler.

Çorum Çölyak Derneği Başkanı Fatma Müjgan Demir’in yeni görevini kutlayan Rektör Alkan, Üniversite olarak Çorum Çölyak Derneğinin yaptığı etkinliklere destek sağladıklarını ve bundan sonra da imkanlar doğrultusunda destek sağlayacaklarını belirtti. Glutensiz ürünlerin test edilmesi, çölyak hakkında fikir alış verişi ve ortak yapılabilecek faaliyetlerin değerlendirilmesi ile devam eden ziyaret çok samimi bir ortamda gerçekleşti. Glutensiz Şef Süleyman Engin ile yakın olarak ilgilenen Rektör Alkan, Şef’in görev yaptığı Doğu Akdeniz Üniversitesi Gastronomi Bölümü hakkında bilgi aldı. Ayrıca, Hitit Üniversitesi olarak glütensiz un üzerine ciddi bir AR-GE çalışmalarının olduğunu ifade eden Rektör Alkan, gerek bu çalışmaları, gerekse bundan sonra çölyak ile ilgili yapılacak diğer projeleri görüşmek üzere Şef Süleyman Engin’i Üniversitelerine davet etti.

Konu hakkında açıklama yapan Başkanımız Fatma Müjgan Demir; ” Kıymetli konuklarımız Sayın Rektörümüz Reha Metin Bey, Rektör Yardımcımız Nurcan Hanım, Milli Eğitim Müdürümüz Yahya Bey, Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Özcan Bey, Öğretim Elemanı Çağla hanım ve Öğretim Elemanı Remzi Bey’e bu naif düşüncelerinden dolayı çok teşekkür ediyorum. Bu sayede toplumda çölyak hakkında farkındalığı artırma şansımız oluyor. Üniversitemizin çölyaklılar için gösterdiği yakın ilgiyi biliyoruz. Gerek glutensiz un geliştirme çalışmaları gerek Çocuk Üniversitesine 3 adet çölyaklı çocuğun kabülü ve birlikte gerçekleştirdiğimiz konferanslar, paneller ve diğer etkinlikler Derneğimizin gücüne güç katmıştır. Ayrıca Milli Eğitim Müdürlüğü ile de çölyaklılara yönelik birlikte okul bilgilendirme toplantıları ve okul müdürlerine yönelik Çölyak farkındalık toplantısı gerçekleştirdik. Ayrıca Glutensiz Mutfağımıza Çorum Bahçelievler Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nin ev sahipliği yapması, projemizin uygulanmasındaki yer problemimizin çözülmesini sağladı. Burada Okul Müdürü Musa Akış ve arkadaşlarına da teşekkür ediyorum. Böyle değerli idarecilerimizin Çölyaklılara katkı sağlaması çoğu ilde görülemeyen çok büyük olay. Onların verdiği destekle İlimizi çölyak açısından daha güzel yerlere getireceğiz” dedi.

0 Paylaşımlar

Related posts

Leave a Comment