Çorum Çölyak Derneği Açlıdı (27/10/2015)

img_743112193648_10153740283217460_5337419505539467990_nRECEP MEBET (Hakimiyet Gazetesi

hacer-kesici

)

Çorum Çölyak Derneği dün düzenlenen törenle açıldı.

Kubbeli Caddesi Terlemez İşhanı 1. katında düzenlenen açılışa AK Parti Çorum Milletvekili Lütfiye İlksen Ceritoğlu Kurt, CHP Çorum Milletvekili ve TBMM İdare Amiri Tufan Köse, Çorum Belediye Başkanı Muzaffer Külcü’nün eşi Hatice Külcü, Belediye Başkan Yardımcısı Turhan Candan, Defterdar Ali Sormaz, Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Erkan Elfaz Ermiş, Müftü Dr. Ahmet Akın, bazı siyasi parti ve sivil toplum kuruluşu temsilcileri ile çok sayıda davetli katıldı.

Çölyak Derneği Başkanı Hacer Kesici, Başkan Yardımcısı Dr. Mustafa Azak, Genel Sekreter Ömer Yıldırım ve Yönetim Kurulu Üyeleri Müjgan Demir, Fadime Çolak, Hatice İpek ve Sıddık Veldet’in de hazır bulunduğu açılışta duayı Müftü Dr. Ahmet Akın yaptı.

KÖSE ve KURT’TAN ‘HAYIRLI OLSUN’ DİLEĞİ

Açılış kurdelesinin protokol mensuplarınca kesilmesinin ardından davetlilere hitaben birer selamlama konuşması yapan Çorum Milletvekilleri Tufan Köse ve Lütfiye İlksen Ceritoğlu Kurt, Çölyak Derneği’nin hayırlı olması dileğinde bulunarak dernek yöneticilerine başarılar dilediler.

Çölyak hastalığı hakkında farkındalık oluşturmayı amaçladıklarını belirten Dernek Başkanı Hacer Kesici, “İnce bağırsak alerjisi olarak bilinen bu hastalığa yakalananlara ve yakınlarına destek vermeyi hedefliyoruz” dedi.

Hastalık tanısı konulan kişilerin çölyakla yaşamı öğrenebilmesi ve toplumu bilinçlendirmek amacıyla çeşitli etkinlikler düzenlemeyi planladıklarını anlatan Kesici, şöyle konuştu:

‘ÇÖLYAKLILAR’IN DESTEĞE İHTİYACI VAR’

“Araştırmalara göre, her 100 kişiden birinde görülen Çölyak bir ince bağırsak alerjisidir. Bu alerji; buğday, arpa, yulaf ve çavdar gibi tahılların içinde bulunan gluten isimli proteine karşı ince bağırsağın ömür boyu sürecek bir hassasiyet göstermesidir. Bu hassasiyet nedeniyle çölyaklılar ekmek, simit, pasta, makarna gibi unlu mamullerin hiçbirisini tüketemez. Unlu mamüller dışında birçok ürün de gluten ihtiva eder. Gıda, ilaç ve kozmetik sektöründe kıvam artırıcı, nem tutucu, raf ömrünü uzatıcı özellikleri nedeniyle çok sık gluten kullanılmaktadır. Bu sebeple Çölyaklıların yaşamı maddi ve manevi açıdan çok zordur.

Çölyakla yaşam kişiye ve birlikte yaşadığı yakınlarına yasaklarla dolu yeni bir hayat getirir. Bu yaşam şekline ayak uydurmak için çölyak ailelerinin birbirinin desteğine ve bir uzmanın hayat koçluğuna ihtiyacı vardır. Derneğimiz bu ihtiyacı bir nebze de olsa gidermeye çalışacaktır. Çorum Çölyak Derneği; çölyak hastaları ve yakınlarını bir araya getirmek sosyal, kültürel alanlarda üyeler arasında birlik ve beraberliği sağlamak, çölyak hastalığını tanıtma, sorunlarını gündeme getirmek ve çözüm bulmaya çalışmak için kurulmuştur. Faaliyetlerimizde sizlerin de desteklerini bekliyoruz.

‘HİTİT ÜNİVERSİTESİ’NİN ÇALIŞMALARI UMUT OLDU’

Hitit Üniversitesi Rektörümüzün önderliğinde çölyak hastalarına yönelik çalışmalara imza atmakta. Çölyak hastalarına yönelik glutensiz un, ekmek ve karabuğday yetiştirilmesi çalışmaları hepimize umut olmakta. Kendi üniversitemizin ürünlerini kullanmak, başka yerlerden malzeme getirmek için büyük çaba sarf eden biz çölyaklılara çok büyük bir hizmet olacaktır. Yurt dışına bağlılığımız kalkacaktır. Üniversitemizin bu bilgi ve birikiminden faydalanmak istediğimizi belirtir, başta rektörümüz olmak üzere emeği geçen tüm Üniversitemiz personeline çok teşekkür ederim. Ayrıca üniversitemiz hastanesinde Pediatrik Gastroenteroloji Uzmanı Dr. Atakan Comba da çölyak hastalarının tanı ve tedavisi konusunda çok önemli faaliyetler yürütüyor. Kendisinin ilimizde olmasını bir şans olarak görüyor ve başarılarının devamını diliyoruz.

DESTEKÇİLERE TEŞEKKÜR

Ben bir çölyaklı annesi olarak 12 yıldır Ankara Çölyak Derneği üyesiyim. Çorum’daki çölyak hastalarına da gönüllü olarak hizmet vermekteyim. Tüm çölyak yakınları olarak kendi ilimizde bir derneğin eksikliğini hissediyorduk. Bu zor günlerimizde millet vekilliği öncesinden başlayarak bugüne kadar desteğini esirgemeyen Lütfiye İlksen Ceritoğlu Kurt ve glutensiz ürünlerimizin temininde bizlere yıllardır yardımcı olan Şamlıoğlu Eczanesi sahibi Ayhan Şamlı’ya da şükranlarımızı sunuyorum.

Açılışımıza katılan ve derneğimizin kurulmasında emeği olan Çorum Belediye Başkanı Muzaffer Külcü’nün eşi Hatice Külcü, Kadın Kültür ve Sanat Merkezi, Aile Danışmanlığı ve Engelli Eğitim Merkezi ile Çölyak ailelerine çok teşekkür ediyorum.

Bu vesile ile Türkiye Cumhuriyeti’nin 92. kuruluş yıldönümünü de kutluyor, terörle mücadelede hayatını kaybeden şehitlerimize Allah’tan rahmet, kederli aileleri ve tüm milletimize başsağlığı diliyorum.

Çorum Çölyak Derneği’nin etkin hizmetleri ile daha iyi imkanlara kavuşacağı aydınlık yarınlar temenni ediyorum.”

Açılış töreni, yapılan konuşmaların ardından kokteyl ile sona erdi.

0 Paylaşımlar

Related posts

Leave a Comment