ÇÖLYAKLILARA ANNE SÜTÜ EĞİTİMİ

İl Sağlık Müdürlüğü’nün bebeklerini emzirmeleri konusunda bütün anneleri teşvik etmek amacıyla anne sütünün desteklenmesi, korunması ve özendirilmesine yönelik çalışmaları kapsamında dernek büromuzda ”Anne Sütü Eğitimi” konulu bir toplantı yapıldı. Sağlık Müdürlüğü uzmanlarının verdiği eğitime Çorum Çölyak Derneği Yönetim Kurulu, Dernek üyelerimiz ve Çölyaklı çocuklarımızdan oluşan 50 ye yakın kişiden oluşan bir grup katıldı.Eğitim sonunda bilgilendirici broşürler ve Çölyaklı çocuklara İl Sağlık Müdürlüğümüzün çeşitli hediyeleri   dağıtıldı.

Sağlık Müdürlüğü uzmanları anne sütünün önemi ve emzirme konusunda eğitim vererek; Bebeklerin sağlıklı büyümesi ve gelişmesi için en ideal beslenme yönteminin  emzirme olduğunu ve bebeklerin 2 yaşına kadar emzirilmesi gerektiğini  belirttiler.

Toplantı sırasında söz alan Başkan Yardımcımız Dr. Mustafa Azak katılımcılara çölyak ile anne sütü  arasındaki ilişki hakkında bilgi vererek; ” Yapılan çalışmalarda anne sütü alan çocuklarla anne sütü almayan çocukların karşılaştırıldığını ve anne sütü alan  çocuklarda çölyakın daha az görüldüğünün bulunduğunu belirterek , bebeklerin 6. ayında anne sütü ile beslendiği dönemde glutenli besinlerle karşılastırılması gerektiğini söyledi.”

Çorum Çölyak Derneği Yönetim Kurulu derneğimizde bu faydalı etkinliği düzenleyip, hediyelerle çocuklarımızı sevindiren Sağlık Müdürlüğü yetkilileri ve eğiticilerine, ayrıca toplantıya katılan dernek üyelerimize  teşekkürlerimizi sunarız.

 

 

 

0 Paylaşımlar

Related posts

Leave a Comment