ÇÖLYAKLILAR KAPODOKYA’DA

Çorum Belediyesi’nin ”Tarih ve Kültür Gezleri” kapsamında düzenlediği Hacı Bektaş-ı Veli gezisine  Çorum Çölyak Derneği  üyelerinden oluşan bir grupla katıldık.

İlk olarak;  Türk birliğinin sağlanması, Türk gelenek ve göreneklerin islam inancıyla birleşmesi ,  Türk dili ve kültürünün yabancı etkilerden ve her türlü yozlaşmadan korunması ve öğrencilerin yetiştirilmesi için çalışmış olan Hacı Bektaş-ı Veli’nin kabrini ziyaret ettik. İçinde Hacı Bektaş Veli’nin ve Balım Sultan’ın Türbeleri, cami, çamaşırhane, hamam, aş evi, konuk evi ve çeşmelerin bulunduğu 3 avlulu külliye ilgiyle gezildi.

Güzel atlar ülkesi olarak bilinen Kapodokya’da rehberimizin  eşliğinde volkanik dağların püskürttüğü lav ve küllerin zamanla aşınmasıyla oluşan Peri Bacalarını ve insanların gizlenmek için yaptığı Yeraltı Şehirlerini  gezen grubumuz aynı gün geziyi tamamlayıp Çorum’a döndü.

Konu hakkında bir açıklama yapan Başkanımız Hacer Kesici; ”Çölyaklılar olarak hep birlikte bu tür faaliyetlerde bulunurken  rahat hareket edebilmek bizim her zaman sahip olamadığımız bir olay . Çünkü glutensiz beslenmek zorundayız ve heryerde glutensiz ürün bulmakta çok zorlanıyoruz. Grup şeklinde yaptığımız faaliyetlerimizde glutensiz beslenme imkanını yakalayabilmemiz bizi çok rahatlatıyor. Glutensiz beslenme bizim için çok önemli.Dernek üyelerimize kültürel ve doğal güzellikler açısından böyle harika yerleri gezebilme imkanını sağlayan bu kültür gezisini düzenleyen ve bizlerin katılımını sağlayan başta Çorum Belediyesi Başkanı Zeki Gül olmak üzere Başkan Yardımcısı  Ahmet Yabacıoğlu ve tüm ilgililere çok teşekkür ediyorum.Çorum Belediyesi Başkanı ve Başkan Yardımcımıza derneğimize sağladıkları tüm katkılarından dolayı da ayrıca teşekkür ediyorum. ” dedi.

Çölyak Derneği Yönetim Kurulu olarak birlik ve beraberliğimizi artıran böyle sosyal faaliyetlerin önümüzdeki günlerde de devam etmesini diliyoruz. Derneğimizin tüm alanlarda gücü ve etkisinin istenilen noktalara gelebilmesi için üye sayımızın artması ümidiyle ”Herşey çölyaklıların gönlüne göre olsun” diyoruz.

 

 

 

0 Paylaşımlar

Related posts

Leave a Comment