Çölyak Komisyonu Şanlıurfa’da Toplandı

Türkiye Büyük Millet Meclisi Çölyak Hastalığının Teşhis Aşamasının, Sebeplerinin, Sonuçlarının Ve Bu Hastalığa Maruz Kalanlara Sağlanabilecek Yardımların Araştırılarak Alınması Gereken Önlemlerin Belirlenmesine İlişkin Kurulan Meclis Araştırması Komisyonu bu  hafta sonu toplantıların sekizincisini Şanlıurfa’ da gerçekleştirdi.

Toplantıya Çorum Ak Parti Milletvekili Lütfiye İlksen Ceritoğlu Kurt ve diğer  meclis Çölyak Komisyon üye milletvekilleri, Çorum Çölyak Derneği Başkanı Hacer Kesici ile birlikte Türkiye’deki diğer çölyak dernek başkanları, Glutensiz ürünler ile ilgili firmaların  yetkilileri, Şanlıurfa Vali Yardımcısı,  Şanlıurfa Büyük Şehir Belediye Başkanı Nihat Çiftçi, Haililye Belediye Başkanı Fevzi Demirkol , Şanlıurfa Karaköprü Kaymakamı Ahmet Yıldız, Şanlıurfa İl Milli Eğitim Müdürü Şerafettin Turan, Şanlıurfa   sivil toplum kuruluşu temsilcileri  katıldı.

İki gün süren toplantının gündemi oldukça yoğundu. İlk gün yapılan toplantıda  milletvekilleri ve başkanların konuşmaları, çölyaklıların sorunları hakkında genel bilgilerin anlatıldığı sunumlar gerçekleştirildi. Glutensiz üretim yapan firmaların sorunları ve talepleri konuşuldu.

İlk günki çalışmalar Çölyaklı aileler ve Şanlıurfa’nın tarihi  yerlerinin  ziyareti ile  tamamlandı. İkinci günki toplantılardan sonra  Harran Ovası  tarihi yerleri ziyaret edildi.

Konu hakkında açıklama yapan Başkanımız Kesici ”İki gün boyunca bizi misafir eden peygamberler şehri Şanlıurfa Halkına,  idari yetkililerine ve Şanlıurfa Çölyakla Yaşam Derneği Başkanı Hasan Doğan’a bu çok başarılı ve güzel toplantıyı organize ettikleri ve misafirperverliklerinden dolayı  çok teşekkür ederiz.” dedi.

1 Paylaşımlar

Related posts

Leave a Comment