Başkanımız TBMM’de Çölyak Komisyonu Toplantılarına Katıldı

Çorum Çölyak Derneği Başkanı Hacer Kesici  Çölyak Komisyonu 1. ve 6.  toplantısına  katıldı.  Çölyak derneklerinin girişimleri sonucu kurulan ”Türkiye Büyük Millet Meclisi Çölyak Hastalığının Teşhis Aşamasının, Sebeplerinin, Sonuçlarının Ve Bu Hastalığa Maruz Kalanlara Sağlanabilecek Yardımların Araştırılarak Alınması Gereken Önlemlerin Belirlenmesine İlişkin Kurulan Meclis Araştırması Komisyonu” sırasıyla ilgili kişiler ve dernek başkanlarını dinleyerek çölyak hakkında araştırmaları yürütüyor ve bu bağlamda   toplantılar düzenliyor. Türkiye’nin çeşitli illerinden gelen çölyak dernek başkanları, akademisyenler, glutensiz ürünlerle ilgili firmaların yetkilileri  toplantılara iştirak ederek sorunlar ve çözüm önerileri hakkında sunumlar gerçekleştiriyor.

Başkanımızın  komisyonun birinci toplantısında  gerçekleştirdiği ve komisyon tutanaklarında yer alan konuşmasında; ” Sayın Başkanım, sayın vekillerim, değerli arkadaşlarım; hepinize çok teşekkür ederim. Ben de Oya Başkanımın dediği gibi gerçekten rüyada mıyım bilemiyorum. Yıllardır bu anı çok bekledik, çok arzu ettik. İlk birkaç dernek varken şu anda çok şükür Türkiye’de derneklerimiz artıyor, sorunlarımıza çözümler artıyor. Benim kızım çölyaklı, ilkokul 3’üncü sınıfta başladı, şu anda üniversite 4’üncü sınıf öğrencisi ve Yusuf Başkanımın dediği gibi, ilkokul nasıl bitecek diye düşünürken bir baktık ki ortaokul oldu; ortaokulu nasıl bitiririz telaşı varken, lise derken üniversite sınavında, emin olun, kazanacak mutlaka bir yer ama bizim için sorun o değildi yani kazanması değildi, nereyi nasıl kazanacak ve nasıl okuyacak, nasıl yapacağız? Bu düşüncelerle uykularım kaçıyordu benim bir anne olarak. Üniversiteyi de çok şükür, başka bir ilde okuyor ama sorunlar bitmiyor. Üniversite, yurtta kalmak zorunda, burs imkânı olmadı yani ev araştırıyorsunuz, yurt araştırıyorsunuz. İthal ürün kullanmak zorundayız çünkü kaldığı yerde ürünlerin hiçbiri yok. Yerli üretimdeki ürünlerden elde edemedik. Benim gönderdiğim de iki üç gün kargo, arkasından zaten kullanım süresi bitiyor, çocuk onu yedim deyinceye kadar maalesef bozuluyor. Bu da bize büyük bir mali külfet oluyor ama şükür diyoruz yine, elhamdülillah diyoruz, devam ediyoruz. Gayet sağlıklı, kendisi sağlık okuyor, sağlık personeli olacak, inşallah kendisi gibi insanlara da yardımcı olacak.Gerçekten, bizi dinlediğiniz için, misafir ettiğiniz için çok çok teşekkür ediyorum.” diye bir konuşma gerçekleştirdi.

Son toplantıdan sonra Çölyak Komüsyonu üyesi olan Çorum Ak Parti Milletvekili Lütfiye İlksen Ceritoğlu Kurt  Çölyak dernek başkanlarını  makamında kabul etti. Çorum Çölyak Derneği olarak başkanımız kendilerine  Çorum’da üretimi başlayan glutensiz leblebi ikramında bulundu. Lütfiye İlksen Ceritoğlu Kurt heyet ile uzun süre çölyak hakkında fikir alışverişinde bulundu. Dernek başkanları   komisyonda Çölyaklılara  vermiş  olduğu destek, gösterdikleri büyük ilgi ve  samimi sohbetlerinden dolayı kendisine çok teşekkür etti.

Konu hakkında açıklama yapan Kesici ”Çölyak dernek başkanları sırasıyla Çölyak Komisyonu toplantılarına  iştirak edip sorunlarımızı ve çözüm önerilerimizi dile getiriyor. Ayrıca  bu 6. toplantıya Türkiye’nin ilk kurulan Çölyak  derneği olan ”Ege Çölyakla Yaşam Derneği”  Başkanı  Prof. Dr.  Sema Aydoğdu (Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı Ana Bilim Dalı) katıldı ve  Çölyak nedir,  Çölyakın tarihi ,   Türkiye’de Çölyakın durumu , yaptıkları araştırmalar, Çölyaklıların sorunları ve çözüm önerileri hakkında çok geniş bilgiler sundu. Bu bilgiler bizler için de çok faydalı oldu. Çok önemli bilgiler içeren sunumu biz çölyaklıların sesi oldu.  Bu çalışmalarından dolayı hocamıza  teşekkürlerimizi sunuyor  ve bundan sonraki çalışmalarda hep birlikte olmayı diliyoruz. Komisyon çalışmaları  aralık ayı sonuna kadar devam edecek. Bizler için inşallah hayırlı sonuçların çıkmasını ümit ediyoruz. Son günlerde Çölyaklılar için güzel gelişmeler oluyor. Özellikle bu komisyonun kurulmasında emeği geçenlere çok teşekkür ediyorum.Ayrıca  ilimizin  Milletvekili Sayın Lütfiye İlksen hanımın komisyonda yer alması ve bize karşı büyük ilgi göstermesi bizleri gururlandırdığı gibi aynı zamanda çok mutlu ediyor. 2012 den beri Türkiye’de Çölyak  farkındalığının oluşmasındaki katkılarından ve desteklerinden dolayı kendilerine teşekkürlerimi sunuyorum” dedi.

0 Paylaşımlar

Related posts

Leave a Comment