ÇÖLYAK BİLGİLENDİRME TOPLANTIMIZA BÜYÜK İLGİ

‘‘GLUTENSİZ ÜRET SAĞLIKLI TÜKET” projesi kapsamında düzenlediğimiz ”Çölyak Bilgilendirme Toplantısını” Erol Olçok Eğitim ve Araştırma Hastanesi Şehit Fikret Metin Öztürk Konferans Salonu’nda”  yoğun bir katılımla gerçekleştirdik. Toplantıya Belediye Başkanı Zeki Gül ve eşi Halime Gül, Hitit Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Nurcan Baykam, Sivil Toplumla İlişkiler  İl Müdürü Mustafa Bayrak, Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mete Dolapçı, Halk  Sağlığı Hizmetler Başkanı Dr. Ahmet Barış, Çorum Tabip Odası Başkanı Doç. Dr. Çağatay Çağlar, Çorum Eczacı Odası Başkanı Sönmez Çalışkan, Hitit Üniversitesi Ana Bilim Dalı Başkanı Dr. Öğr. Üyesi Coşkun Öztekin ve çok sayıda davetli katıldı.

Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başlayan programda açılış konuşmasını Çorum Çölyak Derneği Başkanı Hacer Kesici yaptı. Çölyak hastalar için glütensiz beslenmenin büyük önem taşıdığını söyleyen Kesici, hastaların hayatı boyunca diyet yapmak zorunda kaldığını ve bu konuda kendilerine yardımcı olanlara teşekkür ettiklerini söyledi.Misafirlere, konuşmacılara ve Glutensiz kokteyl malzemelerini ve glutensiz yaşpastayı  Amasya’dan getiren Blue Dolphin Cafe*Pastane sahibi Ayla Yıldız’a teşekkür etti. Daha sonra özverili çalışmaları ile bugüne kadar çölyaklılara hizmet eden kıymetli doktorlarımız Doç. Dr. Barış Yılmaz, Dr. Öğr. Üyesi Hüseyin Köseoğlu ve Uzm. Dr. Derya Köseoğlu’nu sahneye davet eden Kesici; Engelli merkezinin öğrencilerinin hazırladığı isimlikleri ve çiçekleri doktorlarımıza taktim etti.

 Başkanımızdan sonra  kürsüye gelen  Çorum Belediye Başkanı Zeki Gül de konuşmasında, glütenle ilgili en büyük sıkıntının ekmek olduğunu ifade ederek Çölyak hastalarının en çok glütensiz ekmek ve yiyecekleri bulmada sıkıntı çektiğini söyledi. Belediye olarak şimdilik bu ihtiyaca cevap verebilmek için İstanbul’dan glütensiz ekmek getirdiklerini anlatan Başkan Gül, ileride bu ekmeği belediyenin de üretebileceğini ifade etti. Çorum Belediyesi olarak eğitimle ilgili üzerlerine düşeni yapmaya hazır olduklarını belirten Başkan Gül, “Başkasının dertleri ile dertlenmek bizim kültürümüzün gereğidir” dedi.

Yapılan konuşmaların ardından İl Sağlık Müdürlüğü’nden Dr.Süleyman Akif Yıldırım “Anne sütünün faydaları ve çölyak üzerine etkisi ”, Hitit Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalından Dr. Öğr. Üyesi Atakan Comba “ Çölyak Hastalığı”, Çorum Belediyesi Rehabilitasyon Merkezi’nden Pedagog Gül Ahlatcı Elmas “Çölyakta Psikolojik Sorunlar” ve  Çorum Belediyesi Aile Eğitim Merkezi’nden Diyetisyen Elif Tomuk “Glutensiz Diyet” konularında sunumlarını gerçekleştirdiler.

En son olarak Doğu Akdeniz Üniversitesi Gastronomi bölümünden Öğr. Gör. Glutensiz Şef Süleyman Engin de glütensiz yiyecekler, glutensiz mutfak ve proje  hakkınnda katılımcılara bilgi verdi.

Soru Cevap Kısmından sonra konuşmacılara ve Blue Dolphin Cafe*Pastane sahibi Ayla Yıldız’a  Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Nurcan Baykam, Belediye Başkanı’nın eşi Halime Gül, Sivil Toplumla İlişkiler İl Müdürü Mustafa Bayrak, Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mete Dolapçı, Halk  Sağlığı Hizmetler Başkanı Dr. Ahmet Barış, Hitit Üniversitesi Ana Bilim Dalı Başkanı Dr. Öğr. Üyesi Coşkun Öztekin ve Çorum Eczacı Odası Başkanı Sönmez Çalışkan tarafından çiçekleri taktim edildi.

Son olarak bütün protokol üyeleri ve çölyaklı çocukların birlikte kestiği yaşpastadan sonra  glutensiz kokteyle geçildi.

Çorum Çölyak Derneği Yönetim Kurulu olarak bu güzel etkinliğimize katılan başta protokol üyelerimiz olmak üzere, kıymetli konuşmacılarımıza, Kıbrıs’tan gelen değerli şefimiz Süleyman Engin’e , organizasyona destek olan  Erol Olçok Eğitim ve Araştırma Hastanesi yetkililerine, Eğitim Bölümünden Esin Tufan Eser ve sunucumuz Neslihan Karakaş’a teşekkürlerimizi sunarız.

0 Paylaşımlar

Related posts

Leave a Comment