BAŞKANIMIZIN PROJE AÇILIŞ KONUŞMASI

Başkanımız Hacer Kesici’nin ‘’ Glutensiz Üret Sağlıklı Tüket ‘’   projesi açılış konuşması:

Sayın Milletvekilim, Sayın İl Kurum Müdürlerim, Sayın Sivil Toplum Kuruluşu Başkanlarım, Kıymetli misafirler ve değerli basın mensubu arkadaşlar , İçişleri Bakanlığı Sivil Toplumla İlişkiler Genel Müdürlüğü tarafından desteklenen ‘’ Glutensiz Üret Sağlıklı Tüket ‘’ adlı projemizin açılış toplantısına hoş geldiniz.

Projemizin ayrıntıları hakkında birazdan sizleri Başkan Yardımcımız Dr Mustafa Azak bilgilendirecek. Ben sizlere Çölyak nedir?, derneğimizin faaliyetleri nelerdir? ve projemizin kabul süreci nasıl gelişti? Bunlardan bahsetmek istiyorum.

Çölyak, Genetik yatkınlığı olan bireylerde buğday, Arpa ve Çavdar gibi tahıllarda bulunan Gluten isimli bir proteine karşı duyarlılık nedeniyle gelişen kalıcı bir hastalıktır. Başta sindirim sistemi rahatsızlıkları olmak üzere kansızlık, kilo alamama, boy kısalığı, kemik erimesi, karaciğer hastalıkları, troid hastalıkları ve tüm organları çeşitli şekilde etkileyen rahatsızlıklara yol açabilir.Görülme sıklığı dünyada ve ülkemizde hızla artmaktadır. Bölgesel değişiklik göstermekle beraber 100 Kişide bir görülmektedir. Ülkemizde 70 bini aşmış durumda. İlimizde Sağlık Bakanlığının yaklaşık 1200 olduğunu ancak Çölyak belirtilerini fark etmeden yaşayan çok sayıda kişinin olabileceğini tahmin etmektedir. Yaşamın her döneminde ortaya çıkabilir. Belirli bir yaş aralığı yoktur. Ancak erken teşhis edilebilirse kişiler şikayetlerinden kısa sürede kurtulabilir ancak geç kalınırsa bu süreç uzar ve kalıcı hastalıklara sebep olur. Şimdilik tıbbi tedavisi yok ancak düzenli bir diyet programı ve düzenli doktor takibi ile sağlıklı bir hayat sürebilir ve yaşam kalitesi artar. Bunu sağlayabilmesi için Glutensiz ürün tüketmesi gerekli. Ekmek, makarna, biskivü gibi aklınıza gelen tüm gıdalarda buna dikkat etmesi ve glutensiz olanları tercih etmesi gereklidir. Bizim en zor ve meşakkatli sürecimiz bundan sonra başlıyor. Ürünler özel üretim olmak zorunda bu da tabi ki fiyatlara yansıyor. Maddi ve manevi yönden her çölyaklıyı etkiliyor ve zorluyor. Maalesef çok pahalı herkes her çeşit ürüne ulaşamıyor. Ulaşsa bile her yerde bulunmuyor. Özellikle toplu alanların bulunduğu okul, yurt, davatler, hastane, otogar, sinema, cafe, restoran gibi yerlerde bu ürünlere uşalamıyoruz. Her zaman yanınızda beslenme çantası taşımak zorundasınız. Buna büyükler uyum sağlayabiliyor ancak çocuklar için çok zor oluyor özellikle okuldaki simit kokusu onları kendilerini ayrıcalıklı hissetmesine sebep oluyor ve psikolojik sorunlarla karşılaşıyoruz. Sosyalleşmelerine engel oluyor ve kendilerini toplumdan soyutlayabiliyorlar.

Biz Çölyak aileleri ve Çölyaklı bireyler olarak bu sorunlarımıza çözümler bulmak ve birlik olmak kuvvet olmak için bir araya geldik. Birbirini hiç tanımayan kişilerden kocaman bir aile oluşturduk. Birbirimize çare olmaya başladık. Haftada bir gün toplanarak rehberlik hizmeti veriyoruz . Yeni tanı alanlara hem diyetleri hakkında bilgi veriyoruz hem manevi olarak destek oluyoruz. ‘Yalnız değilim’ duygusu oluşuyor böylece. Glutensiz ürünlere ulaşılabirliğini sağlamaya çalışarak onları biraz rahatlatmaya çalıştık. Bir restoranda birlikte yemek yemenin kolaylığını ve özellikle temel gıdamız olan ekmek konusunda çalışmalar yaptık ve çok şükür ekmeğimize ulaşabiliyoruz. Belediyemiz Haftada bir gün İstanbul Belediyesinin üretmiş olduğu glutensiz ekmeği buradaki çölyaklıların hizmetine sundu bu hizmetleri için öncelikle belediye Başkanımıza ve belediyemizin tüm yetkililerine teşekkür ediyoruz. Üniversitemiz ile işbirliğinde birçok toplantı ve paneller düzenledik. Doktorlarımız da bize destek sağladı. Başta Rektörümüz olmak Üzere tüm üniversite yetkililerimize ve doktorlarımıza çok teşekkür ederiz. Hep yanımızdalar ve tüm üyelerimize gerekli destek ve katkı sağlamaya devam ediyorlar. TBMM de bir önceki dönemde kurulan ve tüm Türkiye’deki Çölyak Derneklerimizle birlikte ‘’ Çöyak Araştırma Komisyonu ‘’ na Çorum Çölyak Derneği olarak katkı sağladık ve bundan çok mutlu olduk. Bu komisyonda bir önceki dönem Milletvekilimiz Ak Parti Genel Merkezi Sosyal Politikalar Başkan Yardımcısı Sayın Lütfiye İlksen Ceritoğlu Kurt ta yeralmıştır kendisine Çölayklılara vermiş olduğu destekten dolayı teşekkür ederiz. Komisyonun çalışmalarında, toplantılarında bulunduk. Tüm Çölyaklıların sorunlarını Meclise taşıdık ve birçok konuda başarılar elde ettik. Rapor süreleri uzadı. Sağlık Bakanlığı tarafından Çölyak bilgilendirme broşürleri çıkartıldı. Okullarda özel gün ve haftalara Çölyak günü eklendi. İnşallah yakın zamanda kantinlerde ürünlerimiz olacak. Glutensiz ürünlerin artırılması konusunda çalışmalar yapıldı. İnşallah sağlık ödemesinin artırılması hakkında yakında haber bekliyoruz. Basın ve medya yoluyla Çölyak farkındalığı artırılmaya çalışıldıMeclisteki çalışmaların devam edeceğini belirttiler inşallah sorunlarımız giderilene kadar devam eder.

Bugunkü tanıtımını yapacağımız projemiz bizler için çok önemli. Kısaca bu süreçten de bahsetmek istiyorum. Geçtiğimiz Kurban Bayramı Derneğimizde düzenlediğimiz Bayramlaşma etkinliğimize Ak Parti MKYK Üyesi Çorum Milletvekilimiz Sayın Ahmet Sami Ceylan katıldılar. Çocuklarımız ve üyelerimiz ile sohbet ettiler bayramlarını kutladılar. Onların sorunlarını da dinledikten sonra Kendileri bize yardımcı olmak istediğini belirttiler. Hazırlayacağımız bir projeye destek olup derneğimize katkıda bulunmak istediğini belirttiler. Bizde Vekilimizin bize verdiği güvenle hemen çalışmaya başladık. Ve Projeyi hazırladık . Akabinde Sayın Vekilimiz Ahmet Sami Ceylanı ve Çorum Milletvekillerimiz Sayın Erol Kavuncu Ve Sayın Oğuzhan Kaya’yı ziyaret ederek projemiz ve derneğimiz hakkında bilgi verdik desteklerini istedik.

‘’ Glutensiz Üret Sağlıklı Tüket ‘’ projemizin kabulünü sağlayan yakın ilgi ve alakalarını sunan Sayın Vekilimiz Ahmet Sami Ceylan nezninde tüm vekillerimize üyelerimiz adına çok teşekkür ediyorum. Ayrıca İl Sivil Toplumla İlişkiler Müdürümüz Sayın Mustafa Bayrak da bizi destekledi ve yardımcı oldu. Şahsına ekibine de bize göstermiş oldukları ilgi ve yardımlarından dolayı teşekkür ediyorum. Bu süreçte gece gündüz demeden fedakarca çalışan Yönetim kurulu arkadaşlarıma çok teşekkür ediyorum.

Projemizin bundan sonraki sürecinde de Sayın Valimiz Değerli eşleri Sayın Hanımefendi başta olmak üzere, Belediye Başkanımız ve değerli eşleri. Sayın Vekillerimizin. Sayın Kurum Müdürlerimizin , İlimizin güzide basın mensuplarının ve tüm üyelerimizin önceki süreçte olduğumu desteklerinin devamını diliyorum.

Projemizin İlimizdeki Çölyaklıların hayatını kolaylaştırmak ve kendi ürünlerini yapmaları konusunda bilgilendirmek amacı ile Sevgi, Saygı ve dayanışma içerisinde faydalı kazanımlar sağlayacağına inanıyor Ve Projemizin etkisinin artmasına hayırlara vesile olması temennisiyle bugün buraya gelerek bizlerle birlikte olduğunuz için siz değerli misafirlerimize, tüm programlarımızda yanımızda olan ve destek veren değerli basın mensubu arkadaşlarıma ve bizi hiç yalnız bırakmayan, yardımlarını esirgemeyen değerli üyelerimize şahsım ve Yönetim Kurulu Üyeleri arkadaşlarım adına teşekkür ediyor tekrar hoş geldiniz diyorum.


0 Paylaşımlar

Related posts

Leave a Comment