BAŞKANIMIZIN PANEL AÇILIŞ KONUŞMASI

Sayın Belediye Başkanım, Sayın İl Sağlık Müdürüm, Sayın Hitit Üniversitesi Rektör Yardımcım,

Sivil Toplum Örgütü Başkanlarım,  Değerli Çölyak Ailesi, Çölyak Dostları ve Kıymetli Basın mensubu arkadaşlar

Hitit Üniversitesi ile birlikte düzenlediğimiz ” ÇÖLYAK VE GLUTENSİZ YAŞAM ” konulu panelimize hoşgeldiniz.

Bugün öncelikle Sayın Rektorümüz Ali Osman Öztürk Beyin sosyal projeler kapsamında, bize verdiği destek sayesinde panelimizi gerçekleştirecegiz.Panelin moderatörlüğünü kıymetli Rektor Yardımcısı Prof Dr.Nurcan Baykam Hanım yürütecek.Her iki hocamıza da çok teşekkür ediyorum.

Artık geleneksel hale gelmiş olan ” Derneğimizin Kuruluş yıldönümü” kutlamamızın 4. sünü gerçekleştirip yıldönümü pastamızı keseceğiz.Son olarak çocuklarımızın “Karne Kutlamasını” yapacağız. Aslında bu etkinlikleri normalde ayrı ayrı gerçekleştiriyorduk ama bu yıl çok yoğun programlarımızdan ve projelerimizden dolayı hepsini bir arada yapmak zorunda kaldık.Boyle dolu dolu etkinlikte daha güzel oldu.

Derneğimız kuruldugu 2015 Ekim ayından itibaren Çölyaklılar hakkında toplumda farkındalık oluşturacak ve çölyaklıların hayatını kolaylaştıracak faaliyetleri yürütmektedir.Tüm Türkiyede büyük sükse yapan , camia da ses getirip örnek alınan “GLUTENSİZ ÜRET SAGLIKLI TÜKET” projesi en önemli çalışmalarımızdan biridir. 6 ay süren, proje kapsamında 32 kursiyere 190 saatlık Glutensiz Yiyecek yapım kursları verildi. Alanın da Uzman Doğu Akdeniz Üniversitesi Gastronomi Bölümü Ögretim görevlisi Glutensiz Şef Suleyman Engin Bey den eğitimler aldık.

Derneğimiz, Proje kapsamında alınıp devredilen malzemeler ile kurulan ” glutensiz Mutfağına ” kavustu. Programımızda keseceğimiz yıldönümü pastamızı ,Glutensiz kokteyl de ikram edeceğimiz glütensiz ikramlıkları kendi mutfagımızda hazırladık. 3 gün boyunca mutfağımızda özverili olarak çalışan Şefimiz Remzi Bilgili Bey e , Selda Özden , Neşe Çekiş, Sedanur Köse, Raife Müberra Özsoy ve Derya Köroğlu Hanımlara da cok teşekkür  ederim.

Bu projemize katılamayan dernek üyelerimiz için 2020 yılında 36 kursiyere daha eğitim verilmesini sağlayacak devam projemizi hazırladık. Umarım İçişleri Bakanlığı Sivil Toplumla İlişkiler Genel Müdürlüğü tarafından yeni projemiz kabul edilip desteklenir. Bu konuda siz değerli idarecilerimizin desteğini istiyoruz.

Ayrıca gecen yıl Avrupa Birliği Sivil Düşün Programından “BİRLİKTE ÖMÜR BOYU GLUTENSİZ YAŞAM” ve ” GAZİANTEP GASTRONEMİSİNDE GLUTENSİZ KEŞİFLER” isimli projelerimiz de desteklendi. Derneğimiz 1yıllık kira ve ofis

giderlerini karşılayıp yönetimimizin Gaziantep ‘ te inceleme gezisi yapmasını sağlayan Sivil Düşün yetkililerine ve projemizi yazan Başkan Yardımcımız Dr. Mustafa Azak a teşekkür ediyorum.

Gaziantep de Sayın Valimiz Mustafa Çiftçi Beyin destekleri ile Gaziantep Valisi Sayın Davut Gül Bey ile görüştük. Ayrıca Büyük Şehir Belediyesi Engelli Daire Müdürü, Engelsiz Yaşam Merkezi, Aile ve sosyal politikalar Müdürü, Milli Eğitim Müdürü, İl Sağlık Müdürü ve Gaziantep Üniversitesi Sağlik Kültür ve Spor Daire Başkanı ile görüştük. Korumalı Kafe olan Glutensiz Bir Başka Cafe ve Mutlu Cafeyi inceledik. Çölyaklıların yaşadıkları sorunlar ve çözümleri hakkında bilgi alışverişinde bulunduk. Gaziantep de bulunduğumuz süre boyunca bizi hiç yalnız bırakmayan Gaziantep Çölyak Derneği Başkanı Ökkeş Kala Bey e ve yönetim kuruluna çok teşekkür ederiz.

2019 yılında Sanat Sokak ta Derneğimizin görünürlük ve tanıtımına katkı da bulunduğu ofisimizi açılışını yaptık. Burada bilgilendirme faaliyetlerimizi, yeni tanı alan çölyaklılarla görüşmeler, Bayramlaşma ve Glutensiz aşure dağıtılması gibi etkinlikleri yürüttük. Bu yıl da insallah buradaki organizasyonlarımız devam edecek.

Buranın derneğimize kazandırılmasında emeği gecen , her alanda derneğimize destek olan , Onursal Üyemiz Sayın Hanımefendi Azime Çiftçi ve Sayın Valimiz Mustafa Çiftçi Bey e teşekkür ederim.

İl Sağlık Müdürlüğümüzün okullarda düzenlediği “Çölyak Bilgilendirme Toplantıları” na katıldık.9 okulumuzda Glutensiz Beslenme ve dikkat edilmesi gereken konular hakkında bilgi verdik. Öğrencilerin merak ettiği soruları cevapladık

Çölyaklılar adına en önemli kazanımızdan birisi de hastanelerdeki glutensiz yemek sorunun çözülmesi oldu. Hitit Üniversitesi Erol Olçok Araştırma Hastanesi Başhekimi Sayın Prof Dr. Mesut Sezikli Beyi ziyaretimizde kendilerine, Hastanede yatan veya refakatci olarak kalan Çölyaklıların glutensiz yemek sorunu ilettik. Konuyla hemen ilgilenen Sayın Başhekimimiz sayesinde Çölyak Hastaları için glutensiz yemek çıkmaya başladı. Kendilerine çok tesekkür ederiz.

2019 – 2020 Eğitim ve Öğretim yılının 1. dönemini bitirdik. Öğrenci ve Öğretmenlerimize iyi tatiller der başarılarının devamını dileriz. Çocuklarımızın karne hediyelerini de unutmadık. Birazdan onlara takdim edeceğiz. Karne Hediyeleri için destek olan İl Sağlık Müdürü Ömer Sobacı Beye teşekkür ederim.Ayrıca organizasyonumuzun sonunda glutensiz ürünleri beğeninize sunacağız. Bu güzel günümüzde bizi yalnız bırakmayıp gelen siz kıymetli misafirlerimize ve değerli basın mensubu arkadaşlarımıza tekrar hoşgeldiniz diyorum.

Herşey Çölyaklıların gönlüne göre olsun.

0 Paylaşımlar

Related posts

Leave a Comment