BAŞKANIMIZ ÇÖLYAKLILAR İÇİN MANİSA’DA

ÇÖLYAK DERNEKLERİ ÇÖLYAKLILAR İÇİN BULUŞTU

Türkiye genelinde faaliyet gösteren 22 Çölyak Derneği Başkanı, Glutensiz Yaşam Platformu ve Glutensiz Türkiye Akademisi temsilcileri Manisa’da bir araya gelerek, Manisa Çölyak ve Organik Beslenme Derneği’nin “Sivil Düşün AB Programı Projesi Savunuculuk” eğitimine katıldı. Bir dönem Çorum Vali Yardımcılığı görevini yürütmüş olan Manisa Şehzadeler Kaymakamı İsmail Çorumluoğlu’nun yaptığı açılış konuşması ile 16 Aralık Cuma günü başlayan eğitim 3 gün sürdü.

Katılımcılar illerinde gerçekleştirdikleri faaliyet, çalışma, proje, düşünce ve tecrübelerini aktardıkları birer sunum yaptı. Yaklaşık bir yıl önce kurulan ve kısıtlı imkanlara sahip olan Çorum Çölyak Derneği’nin bu süre zarfında  gerçekleştirdiği faaliyetler katılımcıların büyük taktirini topladı.

Daha sonra 2 Çalışma grubu oluşturularak Çölyaklıların sorunları ve çözüm yolları hakkında projeler üretildi. Toplantı sonucunda iki hedef üzerinde çalışmalar yoğunlaştırılarak Türkiye de ki Çölyak’lıların niteliksel ve niceliksel olarak sağlıklı bir yaşam ve beslenmesinin sağlanması için  çalışmaların başlatılmasına karar verildi.
Hedef 1: Türkiye’deki Çölyaklıların kendilerine uygun bir beslenmeyle sağlıklı bir yaşama ulaşması  için belirlenen 7 pilot  ilde glutensiz ürün üreten ve sürdürülebilir fırınların  açılabilmesi için il derneklerinin gerekli  çalışmayı yürütmesine  karar verildi. (Çorum Bu 7 il arasında yer aldı)
Bu bağlamda seçilen 7 Pilot İlimiz;
1-) Sakarya
2-)Balıkesir
3-)Çorum
4-)Malatya
5-)Tekirdağ
6-)Van
7-)Kayseri

Hedef 2: Avrupa Birliği’nin gıda kodeksinin öngördüğü glutensiz tebliğin Türkiye’de Gıda Tarım Ve Hayvancılık Bakanlığı’nın uyguladığı tebliğ ile karşılaştırılarak gerekli değişikliklerin yapılması ve Bakanlıkta bir ”Çölyak Birimi’nin” kurulmasının sağlanması için tüm katılımcıların ortak olarak çalışılmasına karar verildi.

Çölyaklıların yaşam kalitesini artıracak olan belirlenen bu hedeflerin hayata geçebilmesi için ilgili tüm kesimler, milletvekillerimiz, Başbakanımız Binali

Yıldırım ve Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’a taleplerin iletilmesi ve gerekli kanun ve yönetmeliklerin çıkarılması için desteklerinin istenmesi  kararlaştırıldı.

Konu hakkında bir açıklama yapan Başkanımız Hacer Kesici ‘Çok verimli ve faydalı bir organizasyon gerçekleştirdik. Çölyaklıların sorunlarını ve çözüm önerilerini uzun uzun konuştuk. Bunların en önemlisinden 2 tanesi üzerinde hedefler belirledik. Umarım bu hedeflerekısa sürede ulaşır ve Çölyaklılara daha güzel imkanlar sağlarız.Başta  organizasyonu gerçekleştiren Manisa Çölyak ve Organik Beslenme Derneği Başkanı Halim Şivacan olmak üzere aynı zamanda Manisa Çölyak ve Organik Beslenme Derneği üyesi olup Çölyaklılara büyük ilgi gösteren  Şehzadeler Kaymakamı İsmail Çorumluoğlu,  desteklerini esirgemeyen Şehzadeler Belediye Başkanı Ömer Faruk Çelik  ve Emeği geçen tüm dostlarımıza teşekkür ederim.’ dedi.

64 Paylaşımlar

Related posts

Leave a Comment