AMASYA’DA GLUTENSİZ PİKNİK

9 Mayıs Dünya Çölyak Günü nedeniyle hafta sonu Amasya’da düzenlenen ‘‘Glutensiz Piknik” etlinliğine Başkan Yardımcımız Hacer Kesici, Yönetim Kurulu Üyemiz Tuncay Kesici ve bazı dernek üyelerimiz katıldı. Çölyak ile ilgili farkındalık oluşturmak adına Amasya’da glütensiz ürünler imal eden Dolphin Cafe&pastane sahibi Ayla Yıldız’ın düzenlediği etkinliğe katılan üyelerimiz adına açıklama yapan Başkan Yardımcımız Hacer Kesici; ” Bölgedeki çölyaklıları birleştiren bu organizasyona katılmaktan mutluluk duyuyoruz. Çevre illere de  hizmet veren Ayla Yıldız Hanıma bizi davet ettiği için çok teşekkür ediyoruz. Kendisi uzun zamandır bu işe gönül vermiş birisi. Çorum’da gerçekleştirdiğimiz glutensiz yiyecek yapım eğitimlerine şef olarak katılarak  üyelerimize çok faydalı bilgileri uygulamalı olarak öğretmişti. Güvenilir ve leziz glutensiz ürünlerini yeniden tatma şansımız oldu. Etkinliğe katılan başta Amasya Belediye Başkanı Mehmet Sarı olmak üzere tüm misafirlere ve emeği geçenlere Çorum Çölyak Derneği yönetim Kurulu olarak teşekkürlerimi sunuyorum” dedi.

Glutensiz pikniğe katılan Amasya Belediye Başkanı Mehmet Sarı  yıllardır hastalıkla mücadele eden vatandaşların sorunlarını dinledi ve  kendilerine her ay glütensiz gıda temini noktasında destek olacağını belirtti. Konu hakkında açıklama yapan Başkan Sarı ”Şehrimizde esnaflık yapan Ayla Yıldız Hanım ve Efe Ozan Yıldız Bey tarafından organize edilen çölyak farkındalık etkinliğine katıldım. Amasya’mız ve bölge illerden gelen ve hastalıkla mücadele eden vatandaşlarımız ile bir süre sohbet edip, istek ve taleplerini dinledim. Tüm hastalarımıza Allah’tan acil şifalar diliyor, yapılması gereken her konuda her daim yanlarında olduğumu bilmelerini istiyorum” dedi.

Amasya’da 7 yıldır glütensiz ürünler imal ettiğini söyleyen pastane sahibi Ayla Yıldız ise, “Amasya’da ve çevre illerdeki ihtiyacı olan bütün çölyaklılarımıza elimizden geldiği kadar ulaşmaya çalışıyoruz. Etkinlikte bulunan İlhan abim hastalığından dolayı 30 yıldır pasta tüketimi yapamıyordu. Bizimle birlikte pasta yemeye başladı. Çok mutlu oluyorum. Onlar doyduğunda bende doymuş oluyorum. Bütün hastalarımıza elimden geldiği kadar imal ettiğim ürünlerimi maliyetini vermeye çalışıyorum. Bu etkinliğimize katılarak destek veren Sn. Belediye Başkanımız Mehmet Sarı beye de tüm çölyaklılar adına teşekkür ediyorum.” diye konuştu.

45 yıldır Çölyak hastalığı ile mücadele eden İlhan İnce, Başkan Sarı’nın söz verdiği Glutensiz Gıda desteği için kendisine teşekkür etti. İlhan İnce, “Bizler glütensiz ürünleri bulmakta çok zorluk çekiyoruz. Ayla hanımın 7 yıldır imalatını yaptığı ürünler ile bir nebze ihtiyaçlarımızı karşılamaya başladık. Onun dışında da bu ürünleri sağlayan başka bir işletme şuan için bulunmuyor. Bu arada Belediye Başkanımızda bu günümüzde bizleri yalnız bırakmadı. Kendisine teşekkür ediyorum. Bugüne kadar diğer belediye başkanlarımızdan bir destek göremedik. Ama Mehmet Başkanımız sağ olsun bizlere artık her ay glütensiz ürünleri tüketebilmemiz için gıda desteğinde bulunacak. Bütün çölyaklılar adına kendisine çok teşekkür ediyorum.” dedi.

Konuşmanın ardından çölyak hastaları için hazırlanan glütensiz pasta kesilerek, etkinliğe katılanlara glutensiz ürünler ikram edildi. 

0 Paylaşımlar

Related posts

Leave a Comment