Kuruluş Yıldönümümüzü Kutladık

Derneğimizin 2. yılını başarıyla tamamlamanın onuruyla  ‘Kuruluş Yıldönümümüzü’ 2. yıl pastamızı keserek kutladık. Cumartesi günü dernek binasında gerçekleştirdiğimiz etkinliğimize Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri Uzm. Dr. Ömer Sobacı, Halk Sağlığı Müdürü Dr. Ahmet Barış, Toç. Bir. Sen. Şube  Başkanı Arzu Özkader, Çölyak hakkında farkındalık oluşturmak için  motorsikletleri ile Türkiye’yi turlayan Bahadır Yılmaz ve Melih Cerit , Hitit Ünv. Dahiliye Ana Bilim Dalı’ndan Gastroenteroloji Uzmanı Yrd. Doç. Dr. Hüseyin Köseoğlu ve Asistan Dr. Duygu Gökalp, Yönetim Kurulu üyelerimiz ile dernek üyelerimiz ve  çok sayıda kıymetli misafirimiz katıldı.  Özellikle Tokat ve Merzifon gibi çevre illerden misafirlerimizin kutlamamıza katılması bizleri çok mutlu etti.

Program kapsamında bir açılış  konuşması yapan Başkan’ımız Hacer Kesici; ”Çölyak’a dikkat çekmek için yıl boyunca çok güzel ve faydalı etkinlikler düzenledik. Elimizden geldiğince onların glütensiz hayata alışabilmeleri için çalıştık.  Çölyak ve çölyaklıların sorunları ile ilgili toplumda farkındalık oluşturduk.Çok şükür başarıyla 2. yılımızı doldurduk. Birazdan çocuklarımızla beraber pastamızı keseceğiz.Ayrıca Aşure günümüze özel aşure ikramımız olacak.

Çalışmalarımızdan  biri de Türkiye’deki diğer 28 Çölyak derneği ile birlikte Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde yaptığımız çalışmalardır.Meclise bir rapor sunduk ve Mecliste Çölyak ile ilgili araştırma komisyonu oluşturuldu. Bu Çölyaklılar için çok önemli bir gelişmedir. İlimiz Ak Parti Milletvekili Lütfiye İlksen Ceritoğlu Kurt’un komisyonda yer alması bizi çok mutlu etti. Çorum’da glutensiz ekmek üretimi için Çorum Belediyesi ve Hitit Üniversitesi ile görüşmelerimiz devam ediyor.Desteklerinden dolayı  Belediye Başkanımız Muzaffer Külcü ve Hitit Üniversitesi Rektörü Reha Metin Alkan,  karabuğday üretimi için desteklerini esirgemeyen İl Tarım Ve Hayvancılık Müdürü Erkan Elfaz Ermiş’e  ve kutlamamıza katılan kıymetli müdürlerimiz ile misafirlerimize çok teşekkür ediyorum.” dedi.

Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri Uzm. Dr. Ömer Sobacı yaptığı konuşmada ”İlimizde Çölyaklı olduğunu bilmeyen kişilerin tanılarının konulması nedeniyle yeni hastalar  daha fazla ortaya çıkmaya başladı. Bunlara nasıl yardımcı olunması konusunda Çorum Çölyak Derneğinin katkıları çok büyük. Sizi tebrik ederim. Çalışmalarınızda başarılar dilerim. Gerçekten bir kimseye yararlı olmak kadar iyi bir şey yok hayatta. Çölyaklıların bir an önce diyetlerine uyarak tedavi olmalarını diliyorum” dedi.

Halk Sağlığı  Müdürü Dr . Ahmet Barış  da Çölyak Derneğinin ikinci yılını  kutlayarak, Çölyaklılar için moralin önemine değindi.”Çölyak  bebeklikten  ihtiyarlığa kadar her yaş grubunda görülebilir.Hastalığın kesin tedavisi yok. Diyet yapılması en önemli konu.Bununla beraber yaşamaya alışılması gerekiyor. Bu yüzden bu tür aktiviteler, birlik ve beraberlikler  hastalar için çok faydalı.  Çocukların Çölyak hastası olmaması  için ilk 6 ay başka bir gıda verilmeden sadece  anne sütünün verilmesi ve  çocukların 2 yaşına kadar anne sütü ile beslenmesi çocukta çölyak oluşma riskini azaltır” dedi.

Daha sonra motorsikletleri ile ”Çölyak Farkındalık Türkiye Gezisi” düzenleyen Bahadır Yılmaz ve Melih Cerit’e derneğimizin logosunu içeren plaket takdimini gerçekleştirdik. Kendilerine çok teşekkür ediyoruz.

Konuşmaların ardından 2.yıl pastasını çocuklarımızla beraber kestik. Muharrem ayı olması dolayısıyla Kerbela Şehitlerimizi rahmetle anıyor ve aşure gününümüzü kutluyoruz. Dernek üyelerimizin evlerinde hazırladığı  glütensiz aşure ve glutensiz yiyeceklerin ikramını yaptık. Ayrıca glutensiz ikramlarımızı , aşure ve 2. yıl pastamızı evlerinde yapıp getiren tüm çölyak ailesine özellikle özellikle teşekkür ediyoruz.Nice yıllarda büyüyerek devam etmemiz diliyoruz.

 

 

 

0 Paylaşımlar

Related posts

Leave a Comment