DÜNYA ÇÖLYAK GÜNÜNDE GÖNÜL KÖPRÜSÜ TEŞEKKÜRÜ

ÇÖLYAK PROGRAMINA YOĞUN İLGİ

9 Mayıs Dünya Çölyak Günü kapsamında düzenlediğimiz ”Depremzede Çölyaklılarla Gönül Köprüsü” temalı program  Turgut Özal İş Merkezi Konferans Salonu’nda 9 Mayıs 2023 Salı günü yoğun bir katılımla gerçekleşti. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı okunması ile başlayan programa Çorum Belediye Başkan Yardımcısı Turhan Candan, Hitit Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekanı  Prof. Dr. Mesut Sezikli, Halk Sağlığı Hizmetleri Başkanı  Dr. Ahmet Barış, Hitit Üniversitesi Tıp Fakültesi Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Derya Akbıyık, Hitit Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik Bölüm Başkanı Prof. Dr. Osman Çubuk ve  bölüm öğrencileri, Başkanımız Fatma Müjgan Demir,  yönetim kurulu ve dernek üyelerimiz, çölyak hastaları ve aileleri katıldı. 

Sunucumuz Hilal Özden  program arz ettikten sonra Başkanımız Fatma Müjgan Demir açılış konuşması yaptı. Daha sonra kürsüye gelen Hitit Üniversitesi Tıp Fakültesi Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Derya Akbıyık, çölyaklılar için yapılan çalışmalardan dolayı Çorum Çölyak Derneği’ne ve gönüllülere teşekkür etti. Depremzede çölyak hastaları için hazırlanan özel yiyeceklerin imalatının  depremin ilk günlerinden itibaren kararlı bir tutumla, zorlukları aşarak ve  ortak bir çalışmayla başlatıldığını belirtti. Kısıtlı imkanlarla ve  zor koşullarda bu çalışmaların yürütüldüğüne dikkati çeken Akbıyık, “Belediye başkanımıza buradan bir talep gidebilir, Çölyak Derneği’nin mutfağının koşullarını iyileştirmek için acaba bir şey yapılabilir mi? Biz Tıp  Fakültesi Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı olarak her aşamada destek vermeye hazırız.” ifadesini kullandı.

Hitit Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mesut Sezikli ise, “Türkiye’de yaklaşık kayıtlı 150 bin civarında çölyak hastası var. Ancak bu rakam normalde bilinmeyenlerle beraber 7 veya 8 kat daha fazla.  Bunlardan 30 bini deprem bölgesinde yaşıyor. Tüm Türkiye’de çölyak dernekleri 6 Şubat Kahramanmaraş depreminde özverili bir çalışma ile deprem bölgesinde hayatta kalan çölyak hastalarına gıda yardımlarının ulaşması çok çaba sarfetti. Çorum Çölyak Derneği yönetimini,  Fakültemiz Aile Hekimliği’ndeki arkadaşlarımı, gönüllü dernek üyelerini ve emeği geçen herkesi tebrik ediyorum” dedi.

Son olarak konuşma yapan Çorum Belediye Başkan Yardımcısı Turhan Candan 9 Mayıs Dünya Çölyak Gününü kutladı ve bu güzel günde birlikte olmaktan mutlu olduğunu dile getirdi. Çorum Belediyesi olarak çölyak hastalarının her zaman yanında olduklarını ve bundan sonra da olmaya devam edeceklerini kaydeden Candan ; “Çorum Çölyak Derneğimiz ile belediyemiz arasında işbirliklerimiz var. Çorum Belediyesi olarak glütensiz ekmeğin temin edilmesi konusunda çalışmalarımız devam ediyor. Hastalarımız için ayrıca sosyal tesislerimizde glütensiz ürünlerimiz bulunmakta. Derneğimizin eksikliklerinin giderilmesi için de elimizden geleni yapacağız. Depremin ilk gününden beri tüm ekiplerimizle yardım faaliyetlerini yürütmeye başladık. Emeği geçen herkese teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı.

Konuşmalardan sonra  6 Şubat Kahramanmaraş depreminden sonra bölgedeki çölyaklı depremzedeler için yapılan çalışmalardan oluşan slayt gösterisinin sunumu yapıldı  ve katkı sunanlara ‘Teşekkür Belgesi’ takdim edildi. Halk Sağlığı Hizmetleri Başkanı Dr. Ahmet Barış ve mesai arkadaşlarına teşekkür belgelerini Çorum Belediye Başkan Yardımcısı Turhan Candan taktim etti. Hitit Üniversitesi Tıp Fakültesi Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Derya Akbıyık, Tıp Fakültesi Dekan Yardımcısı Dr. Öğretim Üyesi Havva Hande Keser Şahin ile Dr. Öğretim Üyesi Mustafa Oğulluk ve asistan hekimler belgelerini Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mesut Sezikli’den aldılar. Gönüllü çalışan Çorum Çölyak Derneği   ve Çorum Otizm Gönüllüleri Derneği üyelerine teşekkür belgelerini  Dr. Ahmet Barış ile Hitit Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik Bölüm Başkanı Prof. Dr. Osman Çubuk verdi. Son olarak Beslenme ve Diyetetik Kulübü adına  Başkan Ahmet Serhat Afşar teşekkür belgesini Prof. Dr. Derya Akbıyık’tan aldı. 

Hitit Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik Kulübü öğrencileri ile glütensiz mutfağımızda birlikte hazırladığımız glütensiz yiyeceklerin ikramı ile güzel bir programımız daha son buldu.

BAŞKANIMIZ FATMA MÜJGAN DEMİR’İN AÇILIŞ KONUŞMASI

Sayın Belediye Başkanım, Sayın Tıp Fakültesi Dekanım, Sayın Halk Sağlığı Hizmetleri Başkanım,  Kıymetli Protokol  üyeleri,  değerli misafirler, dernek üyelerimiz ve yerel basınımızın güzide temsilcileri;

Derneğimiz tarafından 9 Mayıs Dünya Çölyak Günü kapsamında düzenlenen ”Depremzede Çölyaklılarla Gönül Köprüsü” temalı programımıza hepiniz hoş geldiniz.

Sözlerime başlarken  Ülkemizin geçirmiş olduğu yüzyılın afeti dediğimiz, deprem felaketinde hayatını kaybeden kardeşlerimize Allahtan rahmet, yaralı kardeşlerimize acil şifalar diliyorum.

 Türkiye’nin 13.  Çölyak derneği olarak kurulduğumuz  2015 ten bu güne kadar ‘’9 Mayıs Dünya Çölyak Günü’’ nü her yıl çok çeşitli organizasyonlarla kutladık. Ancak bu yıl çok anlamlı ve özel bir temayla programımızı hazırladık. Depremzede kardeşlerimizin, özellikle depremden etkilenen çölyaklıların her zaman yanında olduğumuzu belirtmek için ‘’Gönül Köprüleri’’mizin daima hazır olduğunu vurgulamak istedik. Gerek deprem bölgesinde yaşam mücadelesi veren, gerek ilimize gelip burada hayata tutunmaya çalışan depremzede çölyaklıların daima yanında olduk ve olmaya da devam ediyoruz.

Bugün birazdan teşekkür belgesi taktim edeceğimiz gönüllülerimizin bize kattığı kuvvetle depremin ilk günüden beri nasıl yardım yaparız?, Nasıl birilerinin derdine bir çare oluruz? diye çabalıyoruz. Derneğimizin maddi imkanları yeterli olmadığı için gönüllü insanların maddi katkılarıyla oluşturduğumuz bütçe ile glütensiz ekmek, poğaça, simit, gofret, şehriye ve kek gibi ürünleri temin edip colyaklı depremzedelere gönderdik. Glütensiz mutfağımızı zorlu şartlarına rağmen aktif hale getirdik ve burada hazırladığımız mantı, erişte, makarna ve kurabiyeleri yardım kolilerimize ekledik.

Hitit Üniversitesi Tıp Fakültesi Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Derya Akbıyık hocamızın önderliğinde ‘’Glütensiz Mutfağımızda’’  gönüllü olarak çalışan Asistan Doktorlarımıza ve dernek üyelerimize özellikle teşekkür ediyorum. Kendileriyle çok güzel glütensiz yiyecekler imal ettik. Yardım kolilerimizin ulaştırılmasında Başkan Yardımcılarımız Dr. Mustafa Azak ve Hacer Kesici’nin gayretleri  ve İl Sağlık Müdürlüğü ve Çorum Belediyesi’nin destekleri çok etkili oldu. Başta Halk Sağlığı Hizmetleri Başkanı Dr. Ahmet Barış olmak üzere, emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Çorum’daki ilk glütensiz ürün imalatını gerçekleştiren ‘’Pisa Glütensiz Kafe’’ sahibi Ali Bulut Bey de depremin ilk gününden itibaren  yardım faaliyetlerimize katıldı. Kendilerine de çok teşekkür ediyorum.

             Afet bölgesindeki Çölyak derneği başkan arkadaşlarımızdan edindiğimiz ihtiyaca göre Türkiye Çölyak dernekleri olarak hep birlikte destek olduk. Çorum Çölyak Derneği yönetimi olarak bu koordinasyonun sağlanmasında aktif olarak rol alıyoruz. Bu depremden çıkaracağımız çok ders var. Yaşanılan afetlerde glütensiz gıdalara ulaşmakta büyük zorluklar çekilmektedir. AFAD gibi devlet kurumlarının bizim gibi sivil toplum kuruluşlarıyla koordinasyon halinde çalışması yönünde organizasyonların geliştirilmesi gerekiyor. Yetkilileri bu yönde çalışmalar yapmaya davet ediyoruz.

            9 Mayıs Dünya Çölyak Günü biz çölyaklıların hatırlanmasına ve ihtiyaçlarının dile getirilmesine zemin hazırlıyor. Çölyaklıların hayatlarında yaşadıkları sorunların çözüme kavuşması yönünde büyük ilerlemeler var. Benim çocuğumun tanı konulduğu 11 yıl öncesine göre bir çok iyileşme oldu. Fakat yine de glütensiz ürünler normal gıdalara göre çok pahalı. İmkanı iyi olmayan çölyaklılara yapılan yardımların artırılmasını bekliyoruz. Bu yönde Çorum Belediyemizin gayretleri var. Sayın  Başkanımız Halil İbrahim Aşgın’a teşekkür ediyor katkıların devamını diliyoruz.

           Dün glütensiz mutfağımızda Hitit Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik Kulübü öğrencilerimizle yoğun bir çalışma gerçekleştirerek birazdan sizlere sunacağımız ikramlıkları imal ettik. Kendilerine ve kıymetli hocalarına teşekkürlerimi sunuyorum.

           Böyle afetlerden uzak, birlik ve beraberlik içinde huzurlu, mutlu ve güzel günler geçirmemiz dileklerimle; bu güzel ve anlamlı günde bizi yalnız bırakmayıp yanımızda olan herkese teşekkür ediyor, ‘’her şey çölyaklıların gönlüne göre olsun ‘’ diyorum.

 

 

0 Paylaşımlar

Related posts

Leave a Comment