DERNEĞİMİZİN BİR PROJESİ DAHA HAYATA GEÇTİ

Avrupa Birliği Sivil Düşün Programı’nın örgütlenme desteğinden   “ Birlikte Ömür Boyu Glutensiz Yaşam” isimli projemiz kabul edildi. Proje kapsamında derneğimizin ”Kira ve İdari Giderleri” Nisan 2019 dan başlayıp 10 ay boyunca  Sivil Düşün Programı tarafından  karşılanacaktır.

  Geçen hafta stratejik faaliyet planlama çalışması yapmak için Avrupa Birliği Sivil Düşün Programı uzmanlarından Özgür Kurtuluş ilimize gelerek, Çorum Çölyak Derneği  Yönetim Kurulu Üyeleri ve dernek üyeleri ile birlikte 2 günlük bir çalışma programı gerçekleştirdi. Çok yoğun geçen bu çalışmalarımızın ilk günü; ” Derneğin güçlü-zayıf  yanlarını  ve kuruluşun faaliyetlerindeki olasılıklarını  anlamak için çevresel analizin (SWOT analizi)  yapılması çin görüştük. STK’nın vizyon, misyon ve değerleri, kurumsal ve çevresel analiz, stratejik hedefler, işbirlikleri, faaliyetler, eylem planı, kaynaklar ve değerlendirme çıktılarını içeren stratejik eylem planı üzerinde çalıştık. Facebook ve WordPress ile ilgili atolye çalışmaları yaptık. (Facebook Atölyesi: Facebook hayran sayfası oluşturma. Facebook hayran sayfasını etkili kullanmanın yolları. Facebook Reklamları.) Ayrıca WordPress Workshop: WordPress’i etkili kullanmak için bazı ipuçlarını inceledik ve  Derneğimizin  kurumsal WordPress web sitesi olan corumcolyak.com‘u   iyileştirme çalışmalarını gerçekleştirdik.

İkinci gün ise uzmanımız Özgür Kurtuluş  ”Ağ Odaklı Sivil Toplum Kuruluşu ve Savunuculuk Kampanyası Tasarımı” üzerine  çok güzel bir sunum gerçekleştirdi. Sunumunda; ”Ağ odaklı organizasyon nedir?  Ağ odaklı organizasyonun özellikleri ve geleneksel organizasyondan farkları. Ağ tabanlı bir kuruluşun SWOT analizi. Sosyal ağlar oluşturmak için dijital iletişim araçlarını nasıl kullanabiliriz? Dijital yönetişim kavramı. Savunuculuk Kampanyası Tasarımı: Kampanya ve dijital kampanya nedir? Bir kampanyanın tasarlanması ve planlanması. Bir kampanyanın SWOT analizi. Kampanya stratejisi.  Paydaş ve hedef kitlenin analizi ve bölümlendirilmesi. Savunuculuk kampanyasında etkili içeriklerin rolü ve özellikleri. Geleneksel ve dijital içerik türleri. Savunuculuk kampanyası için eylem planı.” konularını anlattı.

Konu hakkında açıklama yapan Başkanımız Fatma Müjgan Demir;” Avrupa Birliği Sivil Düşün Programı’nın   “Birlikte Ömür Boyu Glutensiz Yaşam” isimli projemizi kabul ettiğini büyük bir memnuniyetle dile getirmek istiyorum. Derneğimize katkı sağlayacak bu projemizi kabul eden Sivil Düşün Programı yetkililerine, bize çok faydalı ve dolu dolu geçen güzel bir eğitim veren uzmanımız Özgür Kurtuluş’a ve son olarak da projemizi yazıp emek sarfeden Başkan Yardımcımız Dr Mustafa Azak’a sonsuz teşekkürlerimi sunuyorum.Glutensiz beslenme zorunluluğu bulunan çölyaklıların hayatlarının kolaylaştırılması, bilinçli bir glutensiz diyet yapılmasının sağlanması, sosyal alanlarda çölyaklılara yaşam ve yeme hakkı verilmesine katkı sağlamayı amaçlayarak bu projeyi hayata geçirdik.Bu amacımızı gerçekleştirmek için çeşitli faaliyetler yürüteceğiz ve kamu kurum ve kuruluşları ile iletişime geçerek işbirliği yapmaya çalışacağız. Çölyaklılar için çalışmalarımız devam ediyor. Türkiye’de birçok ilki başaran derneğimizin daha nice projesinin gerçekleşmesini diliyorum” dedi.

 

 
0 Paylaşımlar

Related posts

Leave a Comment