ÇOCUKLAR SIKILMASIN ÇÖLYAK YAKMASIN PROJEMİZ

‘’ÇOCUKLAR SIKILMASIN ÇÖLYAK YAKMASIN’’  isimli projemiz 2016 Yılında Proje Koordinatörümüz Muhammed Özenç tarafından hazırlanmış ve Dernekler Masası aracılığı ile İçişleri Bakanlığı’nın onayına sunulmuştur. 17.650 TL toplam maliyeti olan projemiz İçişleri Bakanlığı’ndan onay almış ve 31/01/2017 Salı günü  gerçekleştirdiğimiz tanıtım ve açılış organizasyonuyla faaliyete geçmiştir.

 

Projemiz ile Çölyak ile mücadele edip tüm hayatını ona göre yeniden düzenlemesi gereken çocuklarımızda genellikle göze çarpan depresyon, regresyon, korku, kaygı, fobi, düşmanlık, saldırganlık, bağımlılık-bağımsızlık ve disiplin gibi konulardan kaynaklı sorunların en aza indirgenmesi adına faaliyetler yürütmek amaçlanmıştır. Bu faaliyetlerin sonucunda Çölyaklılar ve ailelerine yardımcı olmanın yanında toplumda farkındalık oluşturarak;

  • Tanı konulmamış ve Çölyaklı olduğunu bilmeden hayatını idame ettirip 40 lı yaşlarda ince barsak kanseri olma riski ile karşı karşıya olan kişilerin hastanelere yönlendirilmesini sağlayarak Çölyak teşhisinin konulmasını sağlamak.
  • Tanı konulan kişilerin bilinçlenmesini sağlayarak Glutensiz diyet uygulamasının eksiksiz uygulanması ve ömür boyu sürmesi konusunda Çölyaklılara destek olunması.
  • Sosyal Faaliyetler düzenlenerek Çölyaklıların sevgi, saygı, dayanışma ve hoşgörünün esas alındığı tavırlar sergiliyebilmeleri açısından kazanımlar sağlamaları  planlanmaktadır.

 

3 ay sürecek olan projemiz faaliyetleri 4 kategoride gerçekleştirilecektir.

  • Tanıtım ve görünürlük faaliyetleri: Çölyak tanıtımı için broşür, afiş ve dökümanlar hazırlamak ve bunların halka ulaşmasını sağlayarak bilinçli bir toplum farkındalığı oluşturmak.
  • Eğitim Verilmesi: İlköğretim okullarında eğitim toplantıları düzenlenecektir. Bu okulların özellikle çölyaklı öğrencilerimizin eğitim gördüğü okullar olması yönünde gayret gösterilecektir. Böylelikle Çölyaklı öğrencilerin arkadaşlarının Çölyak hakkında fikir sahibi olup onları daha iyi anlaması sağlanacaktır. Katılımcılarınızın görüş, öneri ve isteklerine göre şekil verilecek bir çalışma programı oluşturulacak ve ilgili kurumların (Milli Eğitim Müdürlüğü) onayı alınacaktır.
  • Seminer, çalıştay ve toplantılar : Kadın Kültür Merkezleri gibi topluma rahatlıkla ulaşabileceğimiz yerlerde halkı bilinçlendirecek faaliyetler planlanmıştır. İlgili kurumlarla görüşülerek bu faaliyetler icra edilecektir.
  • Gezi Faaliyetleri: Projemizin son ayında Çölyaklılar  ve ailelerinden oluşan 1 otobüs misafirimize Çanakkale Gezisi düzenlenecektir. Çölyaklıların en büyük eksikliğini hissettiği şey kendisi gibi olan kişilerle birlikte bir şeyler yapmaktır. Lokanta, pastane, pideci,  pizzacı… vs gibi bir yerde  oturup insanlarla birlikte  bir şeyler atıştırmak hemen hemen imkansızdır. Çanakkale gezimiz sırasında Çölyaklıların birlikte gezip, birlikte oturup, birlikte yemek yiyip kahvaltı yapmalarını sağlayarak beraberce zaman geçirilmenin mutluluğu yaşatılacaktır. Bu gezi sayesinde Çölyaklılarda bir kader birliği ve yoldaşlık, arkadaşlık ve kardeşlik ortamı tahsis edilmeye çalışılacaktır.

 

ÇOCUKLAR SIKILMASIN ÇÖLYAK YAKMASIN’’   projemizin her aşamasında katkı sağlayan  Başta İçişleri Bakanlığı yetkililerimiz olmak üzere emeği geçen tüm ilgililere çok teşekkür ediyoruz. Büyük faydalara vesile olacağını düşündüğümüz bu projemizin etkisinin artması için Çorum’un güzide yerel basınının desteğini bekliyoruz.Bütün ilgililere çok teşekkür ediyoruz.

16425952_1176956865685801_4330025162194237768_n

0 Paylaşımlar

Related posts

Leave a Comment