BİR PROJEMİZ DAHA HAYATA GEÇTİ

PROJEMİZİN TANITIMINI GERÇEKLEŞTİRDİK

Çorum Çölyak Derneği tarafından hazırlanan ve İçişleri Bakanlığı Sivil Toplumla İlişkiler Genel Müdürlüğü tarafından desteklenen “Glutensiz Mutfak Uygulamaları” projesinin tanıtımını çok güzel bir organizasyonla gerçekleştirdik. Belediye Sosyal Tesisleri Güngörmüşler Konağı’nda Cumartesi günü yapılan tanıtım etkinliğimize onursal üyemiz Hanımefendi Azime Çiftçi, Ak Parti  MKYK üyesi  Çorum Milletvekili Ahmet Sami Ceylan ve beraberindeki Ak Parti heyeti, Belediye Başkan Yardımcısı Lemzi Çöplü ve eşi Seher Çöplü, İl Sağlık Müdürü Uzm. Dr. Ömer Sobacı, Ak Parti Kadın Kolları Başkanı Meryem Demir, İl Sivil Toplumla İlişkiler Müdürlüğü Şef Handan Daşcı ve Dernek Yönetim Kurulu Üyelerimiz katıldı. Başkanımız Fatma Müjgan Demir ve Sayın Ahmet Sami Ceylan’ın  gerçekleştirdiği konuşmalardan sonra bu anlamlı güne özel olarak hazırlattığımız yaş pastamızı onursal üyemiz Hanım efendi Azime Çiftçi kesti. Bizim için çok önemli olan  projelerimiz,  üyelerimiz ve derneğimiz faaliyetleri hakkında katılımcılarla yaptığımız güzel  sohbetlerden sonra etkinliğimiz son buldu.

Bir önceki projemiz  olan ”Glutensiz Üret Sağlıklı Tüket” kapsamında  oluşturduğumuz  Glutensiz Mutfak’ta 30 kursiyere glutensiz yiyecek yapımı için alanında uzman şef ve şef yardımcıları tarafından eğitimler verileceğinin belirtildiği yeni projemiz hakkında konuşmalar gerçekleştirildi;

ÇORUM ÇÖLYAK DERNEĞİ TÜM TÜRKİYE’YE ÖRNEK

AK Parti MKYK Üyesi Çorum Milletvekili Ahmet Sami Ceylan, sivil toplum kuruluşlarının her zaman emrinde olduklarını belirterek, “Öncelikle emeklerinizden, gayretli çalışmalarınızdan dolayı değerli başkanınıza ve yönetim kurulunuza teşekkür ediyorum. Siz bu yolda dertlenmiş insanlarsınız. Çok şükür Çorum’da Türkiye’ye örnek bir çölyak derneğimiz var. Çok güzel çalışmalar yapıyorsunuz. Bize düşen de sizi her zaman desteklemek.Üzerimize düşen ne varsa yapmaya hazırız. Bir önceki projemizin Türkiye’ye örnek olması hem sizin için hem de bizler ve Çorum için gurur verici. Siz proje yapmaya devam edin, biz de desteklemeye devam edelim. Çorum’daki diğer derneklerimizin de projeleri onaylandı.Başta Sayın Cumhurbaşkanı’mız Recep Tayyip Erdoğan olmak üzere İçişleri Bakanı’mız Süleyman Soylu’ya teşekkür ediyorum. Şu ana kadar Çorum’da yapmış olduğumuz projelerde destekleri büyüktür. Bu projenin ilk kısmını 2 yıl önce başlamıştık. Emeği geçen herkese , eski yönetime de teşekkür ediyorum. Elhamdülillah başladığımız işi tamamlıyoruz. Çölyaklı çocuklar hepimizin göz bebeği. Daha da ihtiyaç olursa yeni projeler yaparız.Yine sizlerin hizmetkarıyız.Hiç bir şüpheniz,çekinceniz olmasın. Her konuda bizleri arayabilirsiniz. Bu süreçte Valimize, Belediye Başkanımıza teşekkür ediyorum. Çorum’un tüm sorunları ile dertlenen, tüm sivil toplum kuruluşlarının dertleri ile dertlenen bir belediye ekibimiz var. Çorum’da güzel işler yapmaya devam edeceğiz” ifadelerini kullandı.

BAŞKANIMIZDAN EMEĞİ GEÇENLERE TEŞEKKÜR

Başkanımız Fatma Müjgan Demir yaptığı açılıs Konuşmasında ;”İçişleri Bakanlığı Sivil Toplumla İlişkiler Genel Müdürlüğü tarafından desteklenen  Glutensiz Mutfak Uygulamaları projemizin tanıtım toplantısına Hoş geldiniz

Derneğimizin kurulduğu 2015 Ekim ayından itibaren Çölyaklılar hakkında toplumda farkındalık oluşturacak ve çölyaklıların hayatını  kolaylaştıracak faaliyetleri yürütüyoruz. Bu yıl pandemiden dolayı birçok etkinliği gerçekleştiremedik. Yeni tanı alan çölyaklılara rehberlik yapmaya ve çölyaklılara destek olmaya devam ediyoruz. Onların hayatlarına dokunabilmek için bize çok büyük bir fırsat verecek olan  ‘’Glutensiz Mutfak Uygulamaları’’  projemizin 2 Ekim 2020 de başladığını duyurmak için sizleri misafir ediyoruz. Bizlerde büyük sevinç yaratan Projemizin süresi 6 aydır.  30 martta sonlanacak olan Projemiz kapsamında derneğimizin glutensiz mutfağında 10 ar kişilik 3 gruptan oluşan  toplam 30 kursiyere,  48 er saatten toplam 144 saat glutensiz yiyecek yapımı hakkında eğitimler verilecektir. Bu eğitimleri,  konusunda uzman Glutensiz Şef ve Şef yardımcıları gerçekleştirecektir.  Eğitimde kullanılacak sarf malzemeleri (glutensiz un , glutensiz pasta malzemeleri ,bakliyat, şarküteri , sebze v.b ) proje  tarafından karşılanacaktır.

Ayrıca mutfağımızda eksik olan tava seti, mikser, tencere seti, sandalye, plastik gereçler  ve silpatı gibi bazı  bu malzemeleri de bu projemiz sayesinde tamamlayacağız.

Hazırlık safhası, tanıtım ve görünürlük faaliyetleri, etkinlik ve organizasyon faaliyetleri ve 2 kişiye Şanlıurfa, Adıyaman, Mardin bölgesine araştırma gezisi imkanı veren projemizi pandemi sürecinin el verdiği oranda en güzel şekilde tamamlayacağız. Ülkemizde glutensiz tahıl yetiştiriciliğinin cok yapıldığı ayrıca nüfusa göre çölyak görülme sıklığı fazla olan illerimiz Şanlıurfa, Adıyaman, Mardin bu inceleme için özellikle seçilmiştir. Bölgedeki Dernek Başkanları ile iletişime geçip bilgi alışverisinde bulunulacak Ayrıca Bölgedeki glutensiz üretim yapan firmalar ile görüşmeler gerçekleştirilecek.

Burada şu konuyu da belirtmek istiyorum. Projemiz Tüm Türkiyede büyük sükse yapan ve çölyak  dernekleri arasında ses getirip,  örnek alınan  “GLUTENSİZ ÜRET SAGLIKLI TÜKET” projesinin devamı niteliğindedir. Bir önceki projemiz sayesinde derneğimiz ‘’Glutensiz Mutfağına’’ kavuştu ve 36 kursiyere glutensiz yiyecek yapım kursları verildi. Birçok üyemiz bu kursları alamadığı için çok üzülmüştü. Şimdi onlara bu imkanı verme şansımız olacak. Her iki projemizinde kabul edilmesini sağlayan ve bize her zaman destek olan Ak Parti  MKYK üyesi  Çorum Milletvekili Ahmet Sami Ceylan Bey’e çok teşekkkür ediyoruz.

Ayrıca her konuda bizlere destek olan Sayın Valimiz Mustafa Çiftçi Bey’e ve Hanım Efendi Azime Çiftçi’ye, Milletvekillerimiz Oğuzhan Kaya ve Erol Kavuncu’ya ve Ak Parti İl Başkanı Yusuf Ahlayçıya teşekkürlerimizi sunuyorum. Başta Mustafa Bayrak olmak üzere her konuda bize rehberlik eden İl Sivil Toplumla İlişkiler Müdürlüğü çalışanlarına da ayrıca teşekkür ediyorum.

Son olarak bu organizasyonumuzda da olduğu gibi bizlerin hep yanında olan Çorum Belediye Başkanı Halil İbrahim Aşgın’a çok teşekkür ediyorum. Pandemi sürecinde maddi olarak zor günler geçiren üyelerimize Corum Belediyesi gıda yardımı yapıyor. Ayrıca glutensiz ekmek ve unların ilimize getirilip belirlenen halk ekmek bürolarında satışı sağlanıyor. Çölyaklılar için çok büyük faydalar sağlayan bu uygulamaların devamını diliyoruz.

Bu güzel günde bizleri yalnız bırakmayan kıymetli misafirlerimiz ve değerli basın mensubu arkadaşlarımıza tekrardan teşekkür ediyorum. Projemiz hayırlı ve her şey çölyaklıların gönlüne göre olsun.” dedi.

Organizasyonumuza Katkı yapan Çorum Belediyesi yetkililerine, emeği geçen Güngörmüşler Konağı personeline, yoğun gündemlerine rağmen katılan kıymetli misafirlerimize ve değerli basın mensubu arkadaşlarımıza Çorum Çölyak Derneği Yönetim Kurulu olarak teşekkür ederiz. 

0 Paylaşımlar

Related posts

Leave a Comment