Basınla Buluştuk

Çorum Çölyak Derneği yönetimi olarak 9 Mayıs Dünya Çölyak Günü etkinlikleri kapsamında basınla sohbet toplantısı düzenledik. Dün akşam Şefim Restaurant’ta gerçekleştirdiğimiz  toplantıya, AK Parti Milletvekili Lütfiye İlksen Ceritoğlu Kurt,  Yönetim Kurulu Üyelerimiz, kıymetli yerel  basın mensupları katıldı.

Yemek ikramının ardından başlayan toplantıda açılış konuşmasını  Başkanımız  Hacer Kesici  yaptı. Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde ÇÖLYAK komisyonu kurulduğunu hatırlatan Kesici, “TBMM’de ÇÖLYAK komisyonu kuruldu. Bu komisyonun faaliyetleri kapsamında bir çalıştay yapıldı. Bu çalıştaya Türkiye’deki dernekler olarak 1,5 yıl öncesinden birlikte bir çalışma yaptık. Bu çalışma sonucunda bu komisyonun kurulmasını sağladık. Topu artık vekillerimize bıraktık” dedi.

Kesici’nin konuşmasının ardından AK Parti Çorum Milletvekili Lütfiye İlksen Ceritoğlu Kurt, söz aldı. ÇÖLYAK’ın bir hastalık olmadığını, bir yaşam tarzı olduğunu vurgulayan Ceritoğlu, hastaların yaşadığı sorunlara çözümler üretmek için yapılan çalışmalardan bahsetti.

Ceritoğlu, konuşmasında şu ifadelere yer verdi: “Bu hastalık basit görünse de farkında olunmadığı sürece hekimler tarafından da bilinmediği sürece ölüme, kansere, kansızlığa, çocuk edinememeye kadar olan bir süreç. Bu farkındalık oluştuktan, sorunun ne olduğu tespit edildikten sonra da bir diyet değişikliğiyle insan hayatının kalitesinin yükseldiği ve normalleştiği bir dönemdir. Hekimlerin bile farkında olmadığı bir alerjik sistemken şuanda Türkiye’de meclis araştırmaları, kurulan dernekler sayesinde hasta olup da bilmediği herkes kendisinde bir şeylerin ters gittiğini anlıyor.

ÇÖLYAK hastalarına destek miktarı biraz daha artırılacak. Tarım, Gümrük ve Ticaret Bakanlığının katkılarıyla bu ürünlerin yerlileşmesi, ithal olanların da ithalatlarının hızlandırılması hedefleniyor. Ürün zaten 3 ila 6 ay ömürlü geliyor. 3 ay gümrükte bekliyor ve son üreticiye ulaştığında 3 ay ömrü kalmış olan bir ekmek görüyoruz. Hiçbirimiz bunu tüketmek istemez tabii ki.

Hitit Üniversitesiyle birlikte yerli ürüne karabuğdaydan gidilmesiyle ilgili bir projemiz var. Umarız bunu başarırız. Karabuğday bazlı unun bizim için en büyük önemi, ithal ürünlerde nişasta bazlı tüketimler olduğu için hastamız aynı ürünü tükete tükete diyabet hastası oluyorlar. ÇÖLYAK’ın bir hastalık olmadığını, bir yaşam tarzı olduğunu anlatmaya çalışıyoruz. Özellikle karın ağrısı, kansızlık, halsizlik bunun büyük belirtileridir.” dedi.

Toplantı sonrası AK Parti Milletvekili Lütfiye İlksen Ceritoğlu Kurt’un  Çölyaklılar için  getirttiği dondurmalar  ve Sütaş Bölge Bayisi Görgülü Tarım Aletleri ve Gıda Pazarlama Şirketinin gönderdiği   ”Meyveli Sütaş Süt”  çölyaklılara dağıtıldı.

Çorum Çölyak Derneği yönetimi olarak başta AK Parti Milletvekili Lütfiye İlksen Ceritoğlu Kurt olmak üzere, Dr. Ömür Görgülü , basın mensubu arkadaşlar ve katılan çölyaklılara çok teşekkür ediyoruz.

 

0 Paylaşımlar

Related posts

Leave a Comment