Basın Bilgilendirme Toplantımızı Gerçekleştirdik

”GLUTENSİZ ÜRET SAĞLIKLI TÜKET” isimli projemizin basın bilgilendirme toplantısını hafta sonu Şelale kafede gerçekleştirdik. Başkanımız Hacer Kesici İlk olarak projenin gelişimi hakkında bilgi verdi. Daha sonra Başkan Yardımcımız Dr Mustafa Azak projenin ayrıntılarını anlattı.

BASKANIMIZ HACER KESİCİ’NİN KONUŞMASI

İlimizin değerli basın mensupları hoş geldiniz. Bugün sizleri Çorum Çölyak Derneği olarak yeni projemizi tanıtmak amacıyla davet etmiş bulunmaktayız.

Projemizin ayrıntıları hakkında biraz sonra Başkan Yardımcımız Dr. Mustafa Azak bilgi verecek.

Ben size projemizin gelişim süreci ve kabulu safhası hakkında bilgi vermek istiyorum.

Bu proje bizim İçişleri Bakanlığı tarafından kabul edilen ikinci projemiz. İlk projemizde İlimizde Çölyak farkındalığını artırmak ve tanıtmak adına güzel çalışmalarımız oldu. İkinci projemizde ise hep hayalimizde olan glutensiz mutfak urulması ve glutensiz gıda eğitimini gerçekleştireceğiz.Projemizin  başlangıç safhası  geçtiğimiz Kurban Bayramı, Derneğimizde düzenlediğimiz Bayramlaşma programı vesilesiyle olmuştur. Programımıza katılan Ak Parti MKYK Üyesi Çorum Milletvekili Sayın Ahmet Sami Ceylan üyelerimiz ile sohbet ederek yardımcı olmak istediklerini belirttiler. Kendileri hazırlayacağımız projemize destek olacağını ve derneğimize katkı sağlayacağını söyledi. Bizde Sayın Vekilimizin bize verdiği güvenle hemen çalışmaya başladık. Yönetim kurulumuz ile projemizi yazmaya başladık.Yönetim Kurulu Üyemiz Hitit Üniversitesi Sağlık Kültür Daire Başkanı Sayın Hüseyin Özden’in önerisiyle projemizin adını belirledik . Başkan Yardımcısı Dr. Mustafa Azak teknik konuları halletti. Diğer Yönetim Kurulu Üyelerimizin de katkılarıyla Projeyi oluşturduk. İl Sivil Toplumla İlişkiler Müdürü Sayın Mustafa Bayrak beyin yol göstermesi ve desteklemesiyle projemizi teslim ettik.
Akabinde TBMM’e giderek Ak Parti MKYK Üyesi Milletvekili Ahmet Sami Ceylan ı, Çorum Milletvekillerimiz Sayın Oğuzhan Kaya’yı ve Sayın Erol Kavuncu’yu  ziyaret ettik.Projemiz ve derneğimiz hakkında bilgi verdik.
Projemiz Ahmet Sami Ceylan’ın destekleriyle İçişleri Bakanlığı tarafından kabul edildi.

Projemiz ile İlimizdeki Çölyaklıların hayatını kolaylaştırmak ve kendi ürünlerini yapmaları konusunda bilgilendirmek amacı ile Çölyaklıların sevgi, saygı, dayanışma içerisinde faydalı kazanımlar sağlamaları planlanmaktadır.

Önümüzdeki günlerde gerçekleştireceğimiz açılış toplantısı ile başlayacak olan ‘Glutensiz Üret Sağlıklı Tüket ‘ Projemizin kabulünü sağlayan Sayın Ahmet Sami Ceylan’a ve derneğimize destek olan Çorum Ak Parti Milletvekilleri Oğuzhan Kaya ve Erol Kavuncu’ya, Çorum Ak Parti İl Başkanı Mehmet Karadağ’a, İi Sivil Toplumla İlişkiler Müdürü Mustafa Bayrak beye ve Projemizi onaylayan İçişleri Bakanlığı Sivil Toplumla İlişkiler Genel Müdürlüğü yetkililerine çok teşekkür ediyoruz.

Büyük faydalara vesile olacağını düşündüğümüz bu projemizin etkisinin artması için Çorum’un güzide yerel basının desteğini bekliyoruz. Katılımlarınızdan dolayı hepinize çok teşekkür ediyoruz.

Tüm halkımızın yeni yılını kutluyor ve yeni yılda ülkemizin herkesin sağlıklı, mutlu ve huzurlu olmasını diliyorum.

BAŞKAN YARDIMCIMIZ   DR MUSTAFA AZAK’IN PROJE AÇIKLAMASI

‘Glutensiz Üret Sağlıklı Tüket’ projesi ömür boyu glutensiz beslenme zorunluluğu bulunan Çölyak hastalarının bu diyeti uygularken karşılaştıkları; Glutensiz ürünlere ulaşılamaması, ürünlerin çok pahalı olması, ürünlerin yapımı hakkında bilgi ve beceri eksikliklerinin olması ayrıca hastaların okul, yurt, hastane, seyahat, konaklama, toplu etkinlikler ve sosyal faaliyetlerde beslenme zorlukları çekmesi gibi maddi ve manevi sorunlardan dolayı genellikle göze çarpan sıkıntı, stres, depresyon, regresyon, korku-kaygı bozuklukları, fobi gibi konulardan kaynaklı sorunların en aza indirgenmesi adına proje kapsamında bireylere verilen eğitimlerle Çölyak hastaları ve ailelerine yardımcı olmak amaçlanmaktadır. Proje kapsamında ‘Glutensiz Yiyecek Yapım Kursu’ açılması ve bu kursta eğitim vermek üzere konusu hakkında uzman kişiler tarafından kursiyerlere eğitim verilmesi neticesinde kursiyerlerin bilgi, deneyim ve yeterliliklerini geliştirmeleri ayrıca kurs bitiminde eğitimlerde oluşan yiyecek tariflerinin kitap haline getirilmesi ile Türkiye’deki tüm Çölyak hastalarının hizmetine sunulması planlanmaktadır.

Projenin Gerekçesi Sağlık ve Refahtır.

Projenin Hedefleri: Çölyak hastalarının Glutensiz beslenebilme ve yaşamlarında karşılaştıkları sorunların çözümlerine yönelik rehabilitei eğitim ve bilgi-beceri kazanma çalışmalarına katkı sağlanması planlanmaktadır.Bu bağlamda 30 kursiyere glutensiz mutfak mesleki ve teknik eğitimi verilerek Çölyaklıların hayatında büyük bir öneme sahip olan glutensiz diyet uygulanabilmesi için eğitim verilmesi sağlanacaktır.

Projenin Süresi 6 AYDIR.Ocak 2019 da başlayıp Haziran 2019 da tamamlanacaktır.

Projenin Koordinatörü Yönetim kurulu üyemiz Sıdtık Veldet Beydir.

Projenin Hedef Kitlesi: Çölyaklılar, Çölyaklı yakınları, Glutensiz ürün imal edebilecek kişilerdir. Glütensiz Mutfak Mesleki ve Teknik Eğitimlerini DOĞU AKDENİZ ÜNİVERSİTESİ TURİZM FAKÜLTESİ GASTRONOMİ VE MUTFAK SANATLARI BÖLÜMÜNDEN Süleyman Engin bey gerçekleştirecektir.

Projede; Açılış toplantısı,Tanıtım ve Görünürlük Faaliyetleri, Bilgilendirme Semineri verilmesi (ÇÖLYAK BİLGİLİNDİRME TOPLANTISI), Glütensiz Yiyeceklerin Reçetelendirilmesi (GLUTENSİZ TARİFİNİ AL TOPLANTISI) , Glütensiz Mutfak Eğitim Materyallerin ve Araçların Hazırlanması ( Glutensiz Mutfak Kurulması), Glütensiz Mutfak Mesleki ve Teknik Eğitim Programlarının Uygulanması ve Danışmanlıklar ( GLUTENSİZ YİYECEK YAPIM KURSLARI), Kursiyerler arasında yarışma düzenlenmesi (GLUTENSİZ YİYECEK YARIŞMASI) , GLUTENSİZ YİYECEK KİTABI oluşturulması (EĞİTİMLER SÜRESİ SIRASINDA OLUŞAN YİYECEK TARİFLERİ BİLGİSAYARA KAYDEDİLEREK KURS BİTİMİNDE İLGİLİ KİŞİLERİN KATKISI SAĞLANIP BİR KİTAP HALİNE GETİRİLMESİ İLE TÜRKİYE’DEKİ TÜM ÇÖLYAK HASTALARININ HİZMETİNE SUNULACAKTIR. BU SAYEDE PROJEDEN FAYDA SAĞLAYAN KİŞİ SAYISI ARTIRILACAK VE HALK SAĞLIĞINA KATKI YAPILACAKTIR.) ,Kapanış toplantısı faaliyetleri gerçekleştirilecektir.

Proje bitiminde satın alınan araç, gereç, malzeme ve demirbaşlar çölyaklıların hizmetinde kullanılması amacıyla Çorum Çölyak Derneğine teslim edilecektir. Böylelikle derneğimize herkesin büyük bir arzuyla beklediği bir Glutensiz Mutfağa sahip olacaktır. Bu projenin hayırlara vesile olmasını diliyor halkımızın ve Çölyaklıların yeni yılını kutluyorum. ”


0 Paylaşımlar

Related posts

Leave a Comment