9 MAYIS DÜNYA ÇÖLYAK GÜNÜNDE BASINLA BULUŞTUK

9 Mayıs Dünya Çölyak Günü nedeniyle dernek büromuzda basın açıklaması gerçekleştirdik. Başkanımız Fatma Müjgan Demir, Başkan Yardımcımız Dr. Mustafa Azak, Genel Sekreterimiz Hüseyin Özden , Yönetim Kurulu üyemiz Ömer Yıldırım ve Çölyak gönüllüsü Mustafa Balaban açıklamada hazır bulundu.

Başkanımız Fatma Müjgan Demir’in açıklaması:”Bugün ‘’9 Mayıs Dünya Çölyak Günü’’ ve çölyak hakkında toplumda farkındalık oluşturabilmek için sizleri davet ettik. Katılımınızdan dolayı çok teşekkür ediyorum. Çölyak hastalarını bir çatı altında toplamak, sorunları birlikte çözüme ulaştırmak amacıyla 2015 Yılında ÇorumÇölyak Derneği’ni kurduk. Halkımıza ÇölyakHastalığı’nı anlatabilmek için çok sayıda panel, seminer, söyleşi ve bilgilendirme toplantısı düzenledik. Farkındalık oluşturmak ve üyelerimiz arasındaki bağları kuvvetlendirmek için cumartesi toplantıları,yürüyüş, bayram etkinlikleri, karne şenlikleri, kahvaltı ve yemek organizasyonları gibi birçok faaliyet gerçekleştirdik.

Ayrıca Çorum Valiliği, Çorum Belediyesi, Hitit Üniversitesi, Sağlık, Milli Eğitim, Sivil Toplumla İlişkiler, Kültür, Tarım ve Aile ve Sosyal Politikalar Müdürlükleri gibi birçok kurumla işbirliği yaptık. Bu kurumların çölyaklılara katkı yapmasını sağladık. Özellikle Çorum Belediyesi’nin glutensiz un ve İstanbul Belediyesi’nin ürettiği glutensiz ekmekleri her hafta 2600 adet getirmesi bizim için çok faydalı bir uygulama oldu. Son günlerde yürütmekte olduğumuz , Sivil Toplumla İlişkiler Genel Müdürlüğü tarafından desteklenen ‘’Glutensiz Üret Sağlıklı Tüket’’ projesi ile de tüm Çölyaklılar için faydalı olacak glutensiz mutfak kuruldu, GlutensizSef Süleyman Engin’ den kursiyerlerimiz eğitimler aldı. Bu faaliyetlerimize destek olan tüm kurum ve kuruluşların yetkililerine derneğimize gösterdikleri ilgiden dolayı çok teşekkür ediyoruz.

Çölyak bir yaşam tarzı olarak hayata yerleşmelidir. Çölyak hastalığı ile karşılaşıldığında , sağlıklı bir yaşam için gerekli olan en önemli şeylerden biri dikkattir.Çölyaklılar yaşamlarına sağlıklı bir şekilde devam edebilmeleri için glutensiz yaşama azami önemi göstermelidir. Dernek olarak tanı almış kişilere glutensiz beslenmede yol gösteriyoruz. Dikkat etmeleri gereken hususları anlatıyor, hayatlarını kolaylaştırmak için elimizden gelen desteği sağlıyoruz. Hayatımızın merkezinde olan buğday ve çeşitlerini hayatımızdan çıkarınca nasıl beslenilecek, glutensiz ürünler nereden temin edilecek ve evde çapraz reaksiyonla bulaşmanın önüne nasıl geçilecek hakkında bilgiler veriyoruz. Ayrıca psikolojik olarak destek veriyoruz. İlk tanı alındığında hepimiz aynı durumdaydık. Okul, yurt gibi toplu yaşanılan yerlerde çölyaklılar büyük zorluklar yaşamakta ve bunlarla mücadele edebilmeleri için kendi gibi insanların ve derneğimizin yardımına ihtiyaç duymaktadır. Dernek kurulmadan önce glutensiz ürünlere ulaşma imkanı veürün çeşitliği çok azdı. Ama bugün kurumlarla yaptığımız ikili görüşmeler neticesinde bir çok markette glutensiz reyonlar da ürün çeşitliği çoğaldı.

‘’9 Mayıs Dünya Çölyak Günü’’ etkinliklerimiz kapsamında İl Sağlık Müdürlüğü ile birlikte bir yürüyüş düzenledik ve katılanlara yürüyüş sonunda çölyak hakkında bilgi verdik. Ayrıca ramazan olması nedeniyle bir glutensiz iftar planladık. Sponsor bulabilirsek iftarımızı gerçekleştireceğiz.

Her geçen gün çölyaklılara daha faydalı olabilmeyi amaç edindik. Bu konuda güzide yerel basınımızın şimdiye kadar bize verdiği destek için müteşekkiriz.Sizin sayenizde faaliyetlerimizi duyurduk ve daha çok insana ulaştık. Türkiye’deki çölyak dernekleri arasında çok önemli bir noktaya gelmemizde yaptığınız haberlerin çok büyük katkısı oldu. Tüm yönetim kurulum adına hepinize çok teşekkür ediyor, desteğinizin devamını diliyorum.”

Başkan Yardımcımız Dr. Mustafa Azak ise Çölyak Hastalığı hakkında bilgi verdi: ”Genetik olarak yatkın bireylerde gluten içeren gıdalara karşı barsaklarda kalıcı intolerans sonucunda gelişen çoklu sistem tutulumu ile giden ve bağışıklık sistemi bozukluğu nedeniyle oluşan bir hastalıktır. Yaşamın her döneminde görülebilir. Çocukluk çağından başlayıp çok ileri yaşlarda çölyak tanısı alan hastalar vardır. Dünyanın en sık görülen kronik hastalıklarından birisidir. Araştırmalara göre her 100 ila 200 kişide bir görüldüğü bulunmuştur.

Çölyakta; Uzamış ishal, Geçmeyen karın ağrısı , Geçmeyen kabızlık, Karın şişliği, İştahsız çocuk , Kilo alamayan çocuk, Boyu yaşıtlarından kısa olan çocuk, Süt ya da kalıcı dişlerinin çıkması geciken çocuk, Açıklanamayan ya da tedaviye yanıt vermeyen kansızlık , Kemik erimesi olan çocuklar, Ergenlikte gecikme, Kısırlık, Tekrarlayan düşükler görülebilir.

Çölyak Hastalığından şüphelenilmesi gereken durumlar; Açıklanamayan ya da tedaviye yanıt vermeyen kansızlık , Kemik erimesi olan çocuklar, Ergenlikte gecikme, Kısırlık, Tekrarlayan düşükler ve nedeni bulunamayan veya tedavi edilemeyen her türlü rahatsızlıklarında çölyaktan şüphelenilmelidir. Hastaların yaklaşık %40’ı sessizdir.Bu kişiler hafif önemsenmeyecek şikayetlere sahiptir yada hiç şikayeti yoktur.

TANI: TARAMA TESTLERİ , KAN TESTLERİ , ENDOSKOPİ İLE BİOPSİ ile konur.

TEDAVİ: Ömür boyu yapılması gereken Glutensiz diyet dışında başka bir tedavi yoktur. Çölyak şu anda ilaçlarla veya başka tedavilerle iyileşmez. Gluten buğday, arpa ve yulaftan imal edilen ürünlerde yer alır. Ayrıca Gluten birçok üründe raf ömrünü uzatmak için koruyucu madde yada yapıştırıcı olarak kullanılmaktadır.Hatta krem veya diş macunu gibi yiyecek olmayan birçok üründe de gluten vardır. Çorum Çölyak Derneği sitemizde bu glutensiz ürünlerin listesi aylık yayınlanmaktadır. Çölyaklıların bu listelere uygun glutensiz diyet yapmalarının hayati önemi vardır.

Araştırmalara göre bebekleri ilk altı ay SADECE ama SADECE anne sütü ile beslemek ve Glutenin bebeğin diyetine 4. ve 7. ayı arasında ve anne sütü alırken veren ailelerde diğer şekilerde beslenen çocuklara göre daha az çölyak görüldüğü bulunmuş.” dedi.


0 Paylaşımlar

Related posts

Leave a Comment