PROJEMİZE MUHTEŞEM FİNAL

İçişleri Bakanlığı Sivil Toplumla İlişkiler Genel Müdürlüğü’nün destekleriyle derneğimizin yürüttüğü  ”Glutensiz Mutfak Uygulamaları” projesinin kapanış toplantısı hafta sonu Buhara Kültür Merkezinde gerçekleştirildi. Organiasyona Ak Parti  MKYK üyesi  Çorum Milletvekili Ahmet Sami Ceylan, Ak Parti Çorum Milletvekili Oğuzhan Kaya, Çorum Belediye Başkanımız Halil İbrahim Aşgın,  Ak Parti İl Başkanı Yusuf Ahlatcı,  İl Sivil Toplumla İlişkiler Müdürü  Mustafa Bayrak, İl Sağlık Müdürü Uzm. Dr. Ömer Sobacı, Gastroenteroloji Uzmanı Doç. Dr Hüseyin Köseoğlu, Toç Bir Sen Çorum Şube Başkanı Arzu Özkader,  Bahçeşehir Koleji Lise Müdürü Hasan Hüseyin Hastaoğlu, Sağlık Bilimleri Fakültesi’nden Doç. Dr. Selen Özakar Akça, İl Jandarma Komutanı Albay İlhan Uzunoğlu’nun eşi Yasemin Uzunoğlu, Başkanımız Fatma Müjgan Demir, Başkan Yardımcılarımız Hacer Kesici ve Dr. Mustafa Azak, Yönetim Kurulu Üyelerimiz,  dernek üyelerimiz ve misafirler katıldı.  Sağlık Bilimleri Fakültesi Arş. Gör. Ahu Pınar Turan’ın sunuculuk görevini yaptığı toplantı, saygı duruşu ve İstiklal Marşı söylenmesi ile başladı.

YUSUF AHLATCI; ”ÇÖLYAK YAŞAM BİÇİMİ”

Başkanımız Fatma Müjgan Demir’in gerçekleştirdiği açılış konuşmasının ardından Ak Parti İl Başkanı Yusuf Ahlatcı yaptığı konuşmada ”Çölyak teşhis edilene kadar bir rahatsızlık teşhis edildikten sonra ise yaşam biçimine dönüşüyor. Bizim gibi ekmek yemeyince doymayan bir toplumda yaşam kalitesini son derece olumsuz yönde etkleyecek bir yaşam stili oluyor. Yurt dışında ekmek ve unlu mamüller daha az tüketiliyor. Çölyaklılar yaşam biçimi olarak glutensiz diyeti düzgün uygularsalar daha sağlıklı bir hayat sürüyorlar. Benim babam da çölyak yaşam biçimine sahip ve uzun yıllar Ankara’dan makarna, ekmek gibi glutensiz ürünler getirdik. Çorum Çölyak Derneği gibi derneklerin memleketimizde olması, bu kadar faydalı hizmetler yapması çölyaklılar için son derece önemli. Dilerim bu proje sayesinde yapmış olduğunuz ürünlerle Çorum’lu çölyaklıları başka şehirlere gidip bu mamülleri bulma zahmetinden kurtaracağız. Glutensiz ürünler fiyat yönünden yüksek. Ak Parti olarak fiyatı düşürecek çalışmalar yapacağız. Bu projeye destek verenlere teşekkür ediyorum” dedi.

ÇÖLYAKLILARA HER ZAMAN YANINDAYIZ

Çorum Belediye Başkanımız Halil İbrahim Aşgın bu güne kadar yapmış oldukları çalışmalarda çölyaklıların daima yanında olduklarını ve onlara destek verdiklerini belirterek; ”Çölyaklıların yaşamlarındaki zorlukları biliyoruz. Kadeş Meydanı’nda açacağımız engelli kafeyi sosyal bir kafe haline getireceğiz ve içinde glutensiz ürünlerin bulunduğu bir bölüme yer vereceğiz. İlimizde çok sayıda dernek olmasına rağmen böyle değerli hizmetleri vermek için çalışan derneklerden biri olan Çorum Çölyak Derneğini yaptığı başarılı çalışmalardan dolayı tebrik ediyorum. Dernek hizmetleri iyi niyet ve gönüllülük esasına dayanırsa başarılı olur. Bu projeye destek olanlara teşekkür ediyorum.” dedi

YURTLARDA GLUTENSİZ YEMEK ÖNEMLİ

Glutensiz beslenmenin zorluğundan ve maliyetlerin yüksek olduğundan bahseden Ak Parti Çorum Milletvekili Oğuzhan Kaya ”Devletimiz olarak çölyaklıların hayatını kolaylaştırmak için çalışmalar yapıyoruz. Üniversitedeki yurtlarda çölyaklı çocuklarımızın zorluk çektiğini biliyoruz. Yurtlarımızda onlara glutensiz yemek yapılması çok büyük bir gelişme olur. İlerleyen yıllarda gençlerimiz için bu gibi kolaylıklar neden olmasın? ” dedi. Çorum Çölyak Derneğinin çalışmalarının ve gerçekleştiren projenin önemine değinen Kaya, emeği geçenlere teşekkür etti. 

SİZLERLE  BERABER SİZLERE YARDIMCI  OLACAĞIZ.

 Ak Parti  MKYK üyesi  Çorum Milletvekili Ahmet Sami Ceylan ilimizdeki 800 derneğin içinde başarılı çalışmalara imza atan Çorum Çölyak Derneği Başkanı Fatma Müjgan Demir ve yönetim kurulunu tebrik etti. Gerçekleştirilen ”Glutensiz Mutfak Uygulamaları” projesinin çok faydalı olduğunu belirten Ceylan; ”İlimizdeki toplum yararına katkı sunan tüm STK’larımıza yaklaşık 2 milyon TL’lik destek sağladık. Bu desteğin sağlanmasında Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan başta olmak üzere İçişleri Bakanımız Sayın Süleyman Soylu’ya sizler adına teşekkürü bir borç biliyorum. 20 yıldır ülkeyi yöneten tecrübeli bir kadromuz var 20 yıldır bu ülkenin başında neyi ne zaman yapılacağını bilen milletiyle beraber yaşayan Dünya liderimiz Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan var. Bizim derdimiz insan odaklı hizmet etmek ve insanı merkeze alarak ona göre hizmet etmektir. Sizlerle bizim gibi dertlenen Çölyak Derneğimizin kurucu Başkanı Sayın Hacer Kesici ve Sayın Fatma Müjgan Demir ve diğer illerden gelerek derneğimizdeki üyelerimize yardımcı olan kardeşlerimize teşekkür ediyorum. Allah sizlerden razı olsun.” dedi.

TEŞEKKÜR VE KATILIM BELGELERİ DAĞITILDI

Gerçekleştirilen konuşmalardan sonra Şef ve Şef Yardımcılarına teşekkür belgesi , kursiyerlere katılım belgesi protokol üyeleri tarafından taktim edildi. Ekim 2015 de kurulan Derneğimizin kuruluşunun 6. yılına  özel olarak hazırlattığımız yaş pastamızı kıymetli misafirlerimiz  ile çölyaklı çocuklar ve katılımcılar beraber kestikten sonra glutensiz yiyecek ikramlarının yer aldığı kokteyl ile organizasyon son buldu.

Çorum Çölyak Derneği Yönetim Kurulu Olarak katılan tüm misafirlerimiz ve dernek üyelerimize teşekkürlerimizi sunuyoruz.

BAŞKANIMIZ FATMA MÜJGAN DEMİRİN AÇILIŞ KONUŞMASI

Sayın Milletvekilerim, Sayın Belediye Başkanım, Sayın Ak Parti İl Başkanım, Sayın Sivil Toplumla İlişkiler Müdürüm, Sayan İl Sağlık Müdürüm, Protokolümüzün değerli üyeleri, Kıymetli Basın mensubu arkadaşlar ve muhterem misafirlerimiz ; İçişleri Bakanlığı Sivil Toplumla İlişkiler Genel Müdürlüğü tarafından desteklenen  Glutensiz Mutfak Uygulamaları projemizin Kapanış  toplantısına hoş geldiniz,

2 Ekim 2020 de başlayan ‘’Glutensiz Mutfak Uygulamaları’’  projemiz,  tüm dünyayı etkileyen Covid 19 pandemisi nedeniyle ertelenerek 2021 Mayıs- Eylül ayları arasında uygulandı. Hazırlık safhası, tanıtım ve görünürlük faaliyetleri, etkinlik ve organizasyon faaliyetleri ve  Şanlıurfa, Adıyaman, Mardin bölgesine araştırma gezisi imkanı veren projemiz  pandemi sürecinin el verdiği oranda en verimli şekilde yürüttük. Bu gün gerçekleştirdiğimiz kapanış toplantısı ile de başarılı bir projemizi daha nihayete erdiriyoruz. Darısı daha sonra uygalayacağımız projelere diyoruz. Projemiz kapsamında derneğimizin glutensiz mutfağında 12şer  kişilik 3 gruptan oluşan  toplam 36 kursiyere,  48 er saatten toplam 144 saat glutensiz yiyecek yapımı hakkında eğitimler verildi. Bu muhteşem eğitimleri, Amasya, Konya, İzmir ve Manisadan gelen  konusunda uzman Glutensiz Şef ve Şef yardımcıları gerçekleştirdi.  Eğitimde kullanılan sarf malzemeleri (glutensiz un , glutensiz pasta malzemeleri ,bakliyat, şarküteri , sebze v.b ) proje  tarafından karşılandı. Ayrıca mutfağımız  eksik olan bazı  malzemeleri de tamamlandı.     

 Kursiyerlerimizin hayatına büyük değer katan çok   faydalı bilgiler edindik. Uzmanlarımızın leziz  glutensiz yiyecekler  imal etmeyi uygulamalı olarak gösterdi. Bu bilgiler sayesinde evlerimizde daha güzel ve çeşitli glutensiz yiyecekler pişirebiliyoruz. Pandemi nedeniyle eğitimlerimize malesef misafir alamadık. Bu projenin ilk ayağını oluşturan ‘’Glutensiz Üret Sağlıklı Tüket’’ projemizde ürünlerimizin tadlarını test ettirme şansımız olmuştu.Bu yıl ise program sonunda gerçekleştireceğimiz kokteylde kursiyerlerimizin özenle pişirdiği glutensiz yiyecekleri tatma şansımız olacak. 

Güzel bir tesadüf olarak bu organizasyonda 2015 Ekim ayında kurulan Derneğimizin 6. Yıldönümünü kutluyacağız. Glutensiz Şefimiz Ayla Yıldız’ın hazırladığı ‘’Glutensiz Yaşpastayı’’ belge dağıtımından sonra keseceğiz. Destekleri için Ayla Şefimize teşekkür ediyorum.

Kurulduğumuz günden   itibaren Çölyaklılar hakkında toplumda farkındalık oluşturacak ve çölyaklıların hayatını  kolaylaştıracak faaliyetleri yürütüyoruz. Bu yıl pandemiden dolayı birçok etkinliği gerçekleştiremedik. Yeni tanı alan çölyaklılara rehberlik yapmaya ve çölyaklılara destek olmaya devam ediyoruz. İçişleri Bakanlığı Sivil Toplumla İlişkiler Genel Müdürlüğü tarafından desteklenen  3 proje ile ilimizde Çölyaklıların hayatına önemli katkılar sağlandı. Onların hayatlarına olumlu iyileşmeler getiren bu projelere destek olup bize  çok büyük bir fırsatı veren Ak Parti  MKYK üyesi  Çorum Milletvekili Ahmet Sami Ceylan Bey’e çok teşekkkür ediyoruz. Kendisi her zaman derneğimizin yanında oldu. Kapısını ve gönlünü bizlere hep açık tuttu.Onun sayesinde birçok kazanımlarımız oldu. Tüm Türkiye’de örnek olan projlere imza atmamızı sağladı. Dernek üyelerimiz ve yönetimimiz adına tekrar sonsuz teşekkürlerimizi sunuyorum.

Ayrıca her konuda bizlere destek olan Sayın Valimiz Mustafa Çiftçi Bey’e ve Onursal üyemiz  Hanım Efendi Azime Çiftçi’ye, Milletvekillerimiz Oğuzhan Kaya ve Erol Kavuncu’ya, Belediye Başkanımız Halil İbrahim Aşgın  ve Ak Parti İl Başkanı Yusuf Ahlayçı’ya çok teşekkür ediyoruz. Başta İl Sivil Toplumla İlişkiler Müdürü  Mustafa Bayrak olmak üzere her konuda bize rehberlik ede Müdürlüğümüz çalışanlarına da ayrıca teşekkür ediyorum.

Bu güzel günde bizleri yalnız bırakmayan kıymetli misafirlerimiz ve değerli basın mensubu arkadaşlarımıza tekrardan teşekkür ediyorum. Nice projelerde görüşme ümidiyle her şey çölyaklıların gönlüne göre olsun. Sağlıkça kalın.

FATMA MÜJGAN DEMİR

ÇORUM ÇÖLYAK DERNEĞİ BAŞKANI

 

 

0 Paylaşımlar

Related posts

Leave a Comment