HİTÜ’DE ÇÖLYAK PANELİ

Hitit Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik Kulübü tarafından Çorum Çölyak Derneği desteğiyle “Çölyak ve Glutensiz Beslenme” konulu panel gerçekleştirildi.

Hitit Üniversitesi Meslek Yüksekokulu Ethem Erkoç Konferans Salonu’nda 9 Mayıs Dünya Çölyak Günü kapsamında düzenlenen panele  İl Sağlık Müdürü Uzm. Dr. Ömer Sobacı,  Derneğimiz Başkan Yardımcısı Hacer Kesici ve Yönetim Kurulu Üyesi Tuncay Kesici, Sağlık Bilimleri Fakültesi’nden Doç. Dr. Selen Özakar Akça, Beslenme ve Diyetetik Bölümü Başkan Yardımcısı Dr. Sabiha Şensöz,  Hitit Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik Kulübü Başkanı Ahmet Serhat Afşar, dernek üyelerimiz ve öğrenciler katıldı.

Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan panelde açılış konuşmasını Hitit Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik Kulübü Başkanı Ahmet Serhat Afşar yaptı. Afşar, “Sağlık Bakanlığı güncel verilerine göre ülkemizde 25 bin ile 75 bin arasında tanı almış Çölyak hastası bulunmaktadır ancak bu sayı tahmin edilen gerçek hasta sayısının yalnızca yüzde 10 unu oluşturmaktadır” dedi.

Kulüp Başkan Yardımcısı Elvan Çokiçli’nin moderatörlüğünde gerçekleştirilen panelde Derneğimiz Yönetim Kurulu Üyesi Sosyolog Eda Ergüler Tümer bir sunum gerçekleştirdi. Ergüler Tümer, kendisinin de bir çölyak hastası olduğunu belirtti ve  tanı konulduktan  sonra başından geçen olaylar ile  çölyakla yaşam ve  Çorum Çölyak Derneği’nin yapmış olduğu  faaliyetler hakkında  bilgiler verdi. Uzm. Dr.  Muhammed Kaya çölyak hastalığının tarihçesi ve klinik uygulamalarını, Diyetisyen Elif Küçükbenli Çölyak hastalarının nasıl beslenmesi gerektiğini, Hitit Üniversitesi Gıda Mühendisliği Öğretim Üyesi Dr. Hülya Çakmak glutensiz ürün geliştirme ve glutensiz ürün alışverişi yaparken dikkat edilmesi gereken hususları anlattı.

Beslenme ve Diyetetik Bölümü Başkan Yardımcısı Dr. Sabiha Şensöz’ün konuşmacılara teşekkür belgesi ve hediye taktim ettikten sonra  glutensiz ürünlerin yer aldığı kokteyl ile organizasyon sonlandı. 

Çorum Çölyak Derneği Yönetim Kurulu olarak Hitit Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik Kulübü’ne, konuşmacılara, katılanlara ve organizasyona emeği geçenlere teşekkür ediyoruz.

 

0 Paylaşımlar

Related posts

Leave a Comment