GÖNLÜ BOL İNSANLARIN ŞEHRİ ŞANLIURFA’DAYIZ

 ”Glutensiz Mutfak Uygulamaları” projesinin inceleme gezisi kapsamında çıktığımız glutensiz yolda 2. durağımız Şanlıurfa oldu. Şanlıurfa Çölyak Derneği, Şanlıurfa Fenilketonüri Derneği, Şanlıurfa Özel Bireyleri Destekleme Eğitim ve Dayanışma Derneği ve Haliliye Belediyesi’ne bağlı ”Glutensiz Ekmek Fırını&Sosyal Market” ziyaretlerinde bulunduğumuz inceleme gezimizde çok faydalı bilgiler edindik.

HASAN DOĞAN’DAN YAKIN İLGİ

Şanlıurfa Çölyak Derneği ve Türkiye Çölyak Federasyonu Başkanı olan Hasan Doğan Başkan Yardımcılarımız Hacer Kesici ve Dr. Mustafa Azak ile Yönetim Kurulu Üyemiz Tuncay Kesici’den oluşan heyetimizi kabul etti. Samimi bir ortamda gerçekleşen ziyaretimizde Şanlıurfa’daki  çölyaklılar için gerçekleştirilen faaliyetler, Türkiye’de çölyaklıların sorunları ve çözüm önerileri, derneğimizin çalışmaları ve projeleri hakkında istişarelerde bulunduk. Gösterdiği yakın ilgi için Sayın Doğan’a çok teşekkür ediyoruz.

FENİLKETONÜRİ DERNEĞİ’NDE YOĞUN ÇALIŞMA

Şanlıurfa Fenilketonüri Derneği Başkanı Mustafa Çiftçi büyük bir özveri göstererek ziyaretlerimizin hepsinde bize refakat etti. Yoğun bir tempoda dernek çalışmalarını yürüten Çiftçi fenilketonüri ve çölyak hastalarına hizmet verecek olan çok amaçlı dernek binasının tanıtımını da yaptı. Açılmasına kısa zaman kalan bu yerde  psikoterapi uzmanı, diyetisyen ve fizik tedavi teknisyeninin bulunacağını, hastalara eğitim verileceğini ve kurulan markette el yapımı ürünler ile fenilketonüri diyetine uygun düşük proteinli yiyeceklerin olacağını belirtti. Kısıtlı imkanlarla gerçekleştirilen bu güzel hizmetlere vesile olan ve destek olanları tebrik ediyoruz. Ayrıca derneğin gönüllü ekibi ile  İçişleri Bakanlığı Sivil Toplumla İlişkiler Genel Müdürlüğü’ne sunulacak projeleri hakkında fikir alışverişinde bulunduk. Şanlıurfa’da bize güzel bir ev sahipliği gösteren kıymetli Başkanımız Mustafa Çiftçi ve arkadaşlarına teşekkürlerimizi sunuyoruz.

OTİZMLİ ÇOCUKLAR GÜVENLİ ELLERDE 

Şanlıurfa Özel Bireyleri Destekleme Eğitim ve Dayanışma Derneği Başkanı Berna Ekemen ile çalışmaları hakkında görüştük. Çölyaklıların yeme engeli olduğunu ve bununda hayatlarında büyük zorluklar doğurduğunu belirttik. Engelli bireylerin derneklerinin birbirlerine destek olması gerektiği konusunda fikir birliğine vardık.  

HALİLİYE BELEDİYESİNDEN MUHTEŞEM HİZMET

Haliliye Belediyesi, sosyal belediyecilik faaliyetleri kapsamında vatandaşlara destek vererek büyük bir hizmeti yerine getiriyor. Heyetimizin incelediği ”Glutensiz Ekmek Fırını&Sosyal Market”te yapılan uygulamalar hepimizin beğenisini kazandı. Özelliklere haftada 3 kez üretilen 1850 glutensiz ekmek ve 170 fenilketonüri ekmeğinin  hastalara ücretsiz olarak ulaştırılmasına hayran kaldık.Ayrıca Sosyal Market’ten tüm ihtiyaç sahibi aileler için puanlama ve kartlı sistem ile ücretsiz yardım yapıldığını öğrendik. Belediye Sosyal Yardım İşleri Müdürü Fatih Arslan’ın refakatinde incelediğimiz tesis kurulan sistem ve hijyen açısından tüm Türkiye’ye örnek nitelikte olup çok faydalı çalışmaları yürütüyor. Emeği geçen Belediye başkanlarına, Sosyal İşler Müdürü Fatih Arslan ve ekibine çok teşekkür ediyoruz.

 

 

 

0 Paylaşımlar

Related posts

Leave a Comment