GAZİANTEP BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ İNCELEMELERİMİZ

“Gaziantep Gastronomisinde Glutensiz Keşifler”   Projemiz kapsamında ziyaret ettiğimiz çok önemli bir birim olan Engelliler ve Sağlık Hizmetleri Dairesi Başkanlığı’nda çok faydalı görüşmeler gerçekleştirdik. Daha önceden iletişime geçtiğimiz Daire Başkanı Dr. Serdar Tolay ve Engelli Koordinasyon Merkezi Genel Koordinatörü Ayfer Özçetin’in İstanbul’da olması nedeniyle heyetimizi Daire Müdürü Yusuf Çelebi karşıladı.Kendisi ayrıca Türkiye Sakatlar Konfederasyonu Genel Başkanı olan Sayın Yusuf Çelebi büyük bir içtenlikle bizimle ilgilendi ve makamında kabul etti. Projemiz hakkında ayrıntılı bilgi alan sayın Çelebi tüm heyet ile tek tek tanıştı ve  projemizin uygulanmasında büyük yardımları dokundu. Resmi kurumların ziyaret randevularını bizzat kendi görüşerek alan ve ulaşım sorunumuzu çözen Sayın Yusuf Çelebi’ye minnattarlığımızı belirtmek isteriz.

  Çorum Belediye  Engelli Eğitim Merkezi’nde görevli Başkan Yardımcımız Hacer Kesici’nin koordine etttiği incelememiz ”Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Engelsiz Yaşam Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi” ziyareti ile son buldu.Konu hakkında açıklama yapan Başkan Yardımcımız Hacer Kesici: ”Öncelikle bize büyük ilgi gösterip destek olan Sayın Yusuf Çelebi’ye teşekkür etmek istiyorum.Başkanımızın hem engelliler adına hem çölyaklılar adına çök güzel ve başarılı çalışmaları var. Yapılan tüm tesisleri gezdik ve gerekli tüm bilgileri çalışanlardan bizzat öğrendik.

ENGELSİZ HAYATA ÇOK GÜZEL ÖRNEK

Gaziantep Belediye Başkanı Sayın Fatma ŞAHİN ‘ Engelsiz Kent Gaziantep’ sloganıyla engellilerin sosyal katılımlarının artırılması ve yaşam standartlarının iyileştirilmesi amacıyla yapılan proje hayata geçirilmiş.Engelliler Daire Başkanlığı aracılığıyla; Aktif Yaşam Merkezi, Evde Yaşama Destek Birimi, Yaşam Evi, Moral Evi,( Alzheimer Hasta ve Yakınlarını Buluşturma Merkezi,) İkinci Bahar Merkezi, Gaziantep Özel Eğitim Araştırma ve Uygulama Merkezi,(Otizm Okulu), Down Sendromlu bireyler tarafından hizmet verilen ‘ Mutlu Kafe’, Çölyak Hastaları için Glutensiz Bir Başka Kafe hizmete sunulmuş.Özellikle 13.800m2 kapalı alan 18.640m2 açık alandan oluşan Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Engelsiz Yaşam Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi’ne hayran kaldık.Bu özellikleri ile dünyada 2. sırada Türkiye’de 1. sırada olan ve Gaziantepte bulunan 109.355 engelli bireye rehabilitasyon hizmetinin, 73 adet özel eğitim rehabilitasyon merkezi tarafından verildiğini öğrendiğimiz merkezde:

Zihinsel yetersizlik birimi, Dil konuşma güçlüğü birimi, İşitme engelliler eğitim birimi, Özel öğrenme güçlüğü birimi, Yaygın gelişimsel bozukluk birimi, Görme engelliler destek eğitim birimi, Braille eğitim odası, Sesli kütüphaene, Uygulama evi, Sosyal servis, Ağır bedensel engelli bireyler destek eğitim birimi, Müzik atölyesi, Güzel sanatlar atölyesi, Robotik kodlama atölyesi, Gastronomi mutfağı, Yarı olimpik yüzme havuzu, Kapalı spor salonu bulunmaktadır.

Heyetimizle ilgilenen Engelliler ve Sağlık Hizmetleri Dairesi Başkanı Dr. Serdar Tolay, Engelli Koordinasyon Merkezi Genel Koordinatörü Ayfer Özçetin,  Daire Müdürü Yusuf Çelebi ve kurum personellerine çok teşekkür ediyorum.Umarım ilimizde de böyle güzel gelişmeler olur” dedi.

 

 

0 Paylaşımlar

Related posts

Leave a Comment