DÜNYA ÇÖLYAK GÜNÜNDE BASIN TOPLANTISI DÜZENLEDİK

9 Mayıs Dünya Çölyak Günü’nü   kutladığımız bir basın toplantısıgerçekleştirdik. Toplantıda Başkanımız Hacer Kesici şu konuşmayı gerçekleştirdi; ”Bugün burada Çorum Çölyak Derneği’nin  ‘’ Çocuklar Sıkılmasın Çölyak Yakmasın ‘’ adlı  Projesinin kapanışını yapmak  ve 9 Mayıs Dünya Çölyak  Günü’nü kutlamak için toplandık . Kıymetli basınımız hoş geldiniz .Bizim için bugün çok özel ve anlamlı bir gün  ‘’9 Mayıs Dünya Çölyak Günü ‘’

Mayıs ayı Dünya Çölyak Farkındalık ayıdır, Dünyada uzun yıllardır kutlanmaktadır. Ülkemizde ise 2010 yılında 9 Mayıs tarihi Dünya Çölyak günü olarak  kabul edilmiş ve kutlanmaya başlamıştır. Mayıs ayında Çölyak konusunda farkındalığı arttırmak konuya dikkat çekmek amacıyla tüm dünyada ve ülkemizde çeşitli etkinliklerle konu gündemde tutulmaya çalışılmaktadır.

Bu yılda ülkemizde çeşitli illerde bulunan çölyak dernekleri etkinlikler düzenleyerek Çölyak ve Glutensiz Beslenme konusunda toplumumuzu doğru bilgilendirmeye, konuya dikkat çekmeye çalışıyorlar.

Çorum Çölyak Derneği olarak Bu özel gün ile ilgili bizimde programlar düzenliyoruz.İlkini 6-7 Mayısta Çanakkale-Bursa gezisi ile gerçekleştirdik. İkincisi  13 Mayıs Cumartesi Günü  Saat 10.00 da Yunus Emre Parkında Çorum Halk Sağlığı Müdürlüğü ile beraber düzenlenecek olan Sağlıklı Yaşam Yürüyüşü ve arkasından Şelale Cafede Glutensiz Kahvaltı yapılacak. Organizasyonu hazırlayan Halk sağlığı Müdürü   Dr. Ahmet Barış ve ekibine çok teşekkür ediyoruz.

Bir başka programımız ise 15 Mayıs Pazartesi Günü Mehmetcik Anadolu Lisesinde ‘Glutensiz Pasta Süsleme Yarışması’ yapılacaktır. Bu program biraz daha farklı olacak. Katılımcı  kurumlardan öğrenciler yarışacak . 4 gruptan oluşan ve toplamda 12 öğrencimizin katılacağı yarışmada kullanılacak bütün malzemeler çölyaklıların yiyebileceği şekilde hazırlanacak. Yarışmada dereceye giren öğrencilerimize Mina Glutensiz  Firması  ve Çorum Belediyesi Engelli Eğitim Merkezi’nin hazırladığı hediyeler taktim edilecek.10- 16 Mayıs aynı zamanda Engelliler Haftası olması sebebiyle bu program ortak bir çalışma olacak. Çorum Belediyesi Engelli Eğitim Merkezi- Mehmetcik Anadolu Lisesi ve Çorum Çölyak Derneği ile beraber  iki özel günü kutlamış olacağız. Toplumsal olaylarda duyarlılığıyla tanınan  ve her zaman destek olan Mehmetcik Anadolu Lisesi Müdürü sayın İsmail Madana da teşekkür ederim. Engelli Eğitim Merkezi Müdürümüz aynı zaman da benimde kurum  müdürüm olan sayın Mustafa Yüztgençede teşekkür ederim.

Türkiyede 25 e yakın Çölyak Derneği mevcuttur. Bu yıl bütün çölyak dernekleri bir araya gelerek çölyak ve sorunlarını çözümleme konusunda bir çalıştay başlatmışlardır. Çorum Çölyak Derneği olarak biz de bu toplantılara katıldık. İlk olarak Manisa ilinde toplanıldı ve çölyaklıların ortak sorunları belirlendi. Antalya ilimizde tekrar toplanılarak bir lobi çalışması başlatıldı. Yapılan çalıştayın sonunda alınan kararlar şunlardır.
-Çölyaklılara yapılan Devlet desteğinin arttırılmasına,
-Çölyaklıların hayatlarını kolaylaştırmak adına yapılması gereken kanun değişikliği için detaylı lobi çalışmalarının yapılması,
-Çölyak farkındalığının artması için kamu spotu hazırlanması,
-Glutensiz ürünlerle ilgili gıda kodeksi ve gıda güvenliği maddelerinin güncellenmesi,
-Sağlık Bakanlığı, Milli Eğitim Bakanlığı, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı ile çölyak hakkında çalışmaların yapılması,
-Türkiye’deki çölyaklı sayısı ve görülme sıklığının istatistiğinin çıkartılması,
-Glutensiz ürünlere çölyaklıların daha kolay ulaşabilmesi ve uygun satış fiyatlarina haiz olması için çalışmalar yapılması.

Alınan bu kararlar  Dernek başkanlarından oluşan bir grupla Ankara da   meclise sunuldu. Milletvekilleri ile görüşülerek çölyak konusunda önerge verildi. Hiç yorulmadan çölyak konusunda sonuç alınıncaya kadar bütün dernekler olarak bu çalışmalara devam edeceğiz. 19 Mayısta Bursada tekrar toplanılarak çalıştaya devam edilecek. Biz de katılım sağlayacağız.

Çorum Çölyak Derneği Eylül 2015 de kuruldu.

Kuruluşundan beri  çölyak farkındalığını artırmak adına birçok program hazırladık ve çölyakı Çoruma  anlatmaya çalıştık. Konferanslar, toplantılar, paneller , yürüyüşler , tv programları ve söyleşiler  düzenledik.  Bu programlarımızı Hayatımızı kolaylaştırmak adına neler yapabiliriz zorluklarla nasıl başedebiliriz  sesimizi nasıl duyurabiliriz diye yapmaya çalıştık ve bunlara  devam edeceğiz.

Bizlerin yaşamış olduğu sorunlar var diye sürekli anlatıyoruz. Bunların en önemlisinden birisi taze ekmek bulamamızdır.  glutensiz gıdalarımızı bulmakta ve uygun fiyata temin etmekte sıkıntılarımız halen devam ediyor. Çölyaklıların En büyük isteği  ve hayali glutensiz ekmeğini taze olarak  fırınından almak. Bizlerde günlük sıcak ve taze ekmek almak ve tüketmek istiyoruz. Bunun için bütün büyüklerimize sesleniyorum  empati  kurarak bize bu konuda yardımcı olmalarını  ve bu isteğimizi gerçekleştirmemize yardımcı olmalarını istiyoruz.

Derneğimizin yapmış olduğu programları gerçekleştirmemizde tabiki  bizi yalnız bırakmayan kurum ve kuruluşlarımız var. Valilik, Belediye başkanlığı , Hitit Üniversitesi, Halk Sağlığı Müdürlüğü  kurum amirleri ve müdürlerine ayrı ayrı teşekkür ederim.  Tüm Çölyaklıların 9 Mayıs Dünya Çölyak Günü kutlu olsun.Kıymetli Basınımız sizlere de ayrıca bizlere göstermiş olduğunuz ilgiden dolayı tekrar teşekkür ediyorum.”

0 Paylaşımlar

Related posts

Leave a Comment