DEPREM BÖLGESİNE GLÜTENSİZ YARDIM

Çorum Çölyak Derneği Yönetim Kurulu ve Hitit Üniversitesi Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı ortak bir çalışma yürüterek  deprem bölgesine glütensiz yiyeceklerden oluşan kolileri gönderdi. Çalışmalara Çorum’da glütensiz yiyecek üreten Pisa Glütensiz Kafe de destek oldu.

Konu hakkında açıklama yapan Başkanımız Fatma Müjgan Demir;” Eşine rastlanmamış çok büyük bir doğal afet yaşıyoruz. Hayatını kaybeden vatandaşlarımıza Yüce Allah’tan rahmet, yakınlarına başsağlığı ve yaralılara acil şifalar diliyorum. Bir daha böyle acıları yaşamayalım İnşallah. Deprem bölgesindeki çölyak derneklerinden çok üzücü haberler alıyoruz. Onlarla iletişim halindeyiz ve ihtiyaçları çok fazla. Beslenme ihtiyacını giderebilme   depremzedelerde çok zorken sadece glütensiz ürün tüketebilen çölyaklılarda anlatamayacağımız şekilde güç hale gelmiş durumda. Bu yüzden deprem bölgelerine elimizden geldiğince glütensiz yiyecek göndermeye çalışıyoruz. Hitit Üniversitesi Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Derya İren Akbıyık hocamızın destekleriyle asistan doktor arkadaşlarımız ve gönüllü dernek üyelerimizle beraber glütensiz ürünler  imal ettik. Glütensiz mutfağımızda çok güzel bir ekip çalışması gerçekleştirdik. Konya Slimini Un’dan  100 kilo glutensiz un ısmarladık. Önümüzdeki günlerde bu unlarla   glutensiz ürün imal edeceğiz. Derneğimizin maddi imkanı çok olmadığı için dostlarımızın desteğiyle yürüttüğümüz bu faaliyetlere  imkanlarımız elverdiğince  devam etmeyi planlıyoruz. Maddi ve manevi destek olan herkese çok teşekkür ediyoruz.

Konya Karatay Belediyesi’nden temin ettiğimiz glütensiz rol ekmekleri de yardımlarımıza ekledik. Kahramanmaraş’a 1350  ve  Malatya’ya 1250 ekmek gönderdik. Destekleri için Karatay Ekmek Müdürü Erdem Paşa Beye çok teşekkür ediyorum. Başkan Yardımcımız Hacer Kesici gönüllü arkadaşlarımızla beraber Pisa Glütensiz Kafe’nin mutfağında günlerdir glütensiz ürünler üreterek her iki koldan imalat yapmamızı sağladı. Burada üretilen glütensiz ekmek ve kurabiyeleri Adıyaman, Dörtyol, Osmaniye, Elbistan  ve Kahramanmaraş’a ulaştırdık. Öncelikle bize destek olan Prof. Dr. Derya İren Akbıyık hocamız ile asistan doktorlarımız olmak üzere,  imkanlarını bize açan  Pisa Glütensiz Kafe sahibi Ali Beye ve gönüllü çalışan üyelerimize sonsuz teşekkürlerimizi sunuyoruz.” dedi.

 

0 Paylaşımlar

Related posts

Leave a Comment