Çorum İl Engelliler Meclisi Oluşturuldu

Engelliler Konfederasyonu’nun ‘Türkiye Engelliler Meclisi’ne Doğru’ projesi kapsamında Çorum’da Yerel Engelliler Meclisi oluşturuldu.

Büyük Otel’de yapılan toplantıya derneğimiz adına katılan Başkan Yardımcımız Dr. Mustafa Azak ile beraber, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü yetkilisi, Çorum Belediyesi temsilcisi, Hitit Üniversitesi temsilcisi , Altınokta Körler Derneği Çorum Şubesi, Türkiye Sakatlar Derneği Çorum Şubesi, Çorum Engellileri Koruma ve Destekleme Derneği, Çorum Engelsiz Yaşam Derneği, Gönül Çemberi Engelli ve Ailesini Destekleme Derneği, İçimizdeki Mücevher Zihinsel Engelliler Derneği, İlk Umut Engelliler ve Kimsesizler Derneği ve Türkiye Beyazay Derneği Çorum Şubesi katıldı.

Türkiye Körler Federasyonu Genel Sekreteri ve Sosyal Hizmet Uzmanı Bayram Oran yaptığı konuşmada; Avrupa Birliği’nin mali desteğiyle yürütülen projede Türkiye’de engellilik alanında çalışan sivil toplum örgütleri arasında sürdürülebilir diyalog ve savunuculuk temelli bir ağ kurmayı amaçlandığını söyledi. Engelli hakları hareketinin deneyimli isimlerinin moderatörlüğünü üstleneceği yerel toplantılar dizisinin Ekim 2018’den itibaren her ilde engelli STK’larını bir araya getirmesiyle başladığını dile getiren Oran, bu toplantıların sonucunda ülke genelini yansıtacak biçimde seçilen 52 ilin her birinde, o ilin genelinde engelli hakları mücadelesi yürüten sivil toplum örgütlerinin katılımıyla Yerel Engelli Meclisleri kurulacağını ifade etti. Bu yerel meclislere üniversitelerde, barolarda, Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüklerinde ve belediyelerde engellilik alanında çalışmalar yapan uzmanların da katılacağını belirten Oran, şuana kadar 34 ilde yerel meclis kurduklarını kaydetti. Türkiye Engelliler Meclisi”ni oluşturulduktan sonra çocuk, kadın, genç ve yaşlı engelli bireylerin haklarını savunmak ve geliştirmek için bir baskı gücü olacağını belirtti.

Toplantıda bir konuşma yapan Başkan Yardımcımız Dr. Mustafa Azak ; ”Bilindiği üzere çölyak yeme açısından engel teşkil eden ve Yetim Hastalığı olarakta bilinen bir rahatsızlıktır. Çölyaklılar burda da olduğu gibi çoğu yerde hiç bir şey yiyemezler. Çünki bu ürünlerin içinde gluten var ve gluten çölyaklılar için yasaktır. Çölyaklılar okul, yurt, toplantı, gezi gibi birçok sosyal ortamda soyutlanmakta yada yemeklerini kendileri temin ederek bu ortamda bulunabilmektedirler. Biz dernek olarak çölyaklıların bu engellerini kaldırabilmek için çaba sarfediyoruz. Değişik açılardan engelli olan kardeşlerimizle bir araya gelmemizi sağlayan bu tip organizasyonların çok önemli olduğu kanaatindeyiz. Burda daha önceden bilmediğimiz arkadaşlarımızla tanışma fırsatımız oldu. Umarım bu birlikteliğimiz uzun süre devam eder ve engelli kardeşlerimiz için ortak hareket edip kazanımlarımız olur” dedi.

Toplantıda proje kapsamında katılımcılardan birer temsilci ve bir başkanın belirlenmesi ile İl Engelliler Meclisi oluşturuldu. Derneğimiz adına bu platformda Başkan Yardımcımız Hacer Kesici temsilci olarak belirlendi. Oluşan meclisin başkanlığına ise Hitit Üniversitesi Sosyal Bilimler Meslek Yüksek Okulu Öğretim Görevlisi Doğan Demirci seçildi.


2 Paylaşımlar

Related posts

Leave a Comment