Çocuklar Karne Şenliğinde Sevindi

Çorum Çölyak Derneği olarak çölyaklı çocuklarımıza yönelik ”KARNE ŞENLİĞİ” etkinliğimizi 27/01/2018 Cumartesi günü Saat 13.00 de Çorum Belediyesi NFK Gençlik Merkezi’nde  gerçekleştirdik. Çorum Ak Parti Milletvekili Lütfiye İlksen Ceritoğlu Kurt, Çorum Belediyesi Tesisler Müdürü Mahmut Yabacıoğlu, Çorum Çölyak Derneği Yönetim Kurulu üyeleri ve çölyaklıların katılımı ile gerçekleştirilen program şehitler için saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başladı.

Çorum Çölyak Derneği Başkanı Hacer Kesici’nin açılış konuşmasından sonra Çorum Ak Parti Milletvekili Lütfiye İlksen Ceritoğlu Kurt bir konuşma yaptı. Daha sonra çölyaklı çocuklarımızdan Elif Dila Yıldırım ve Emine Ela Çelen okudukları  şiirlerle büyük beğeni aldılar.

Çorum Ak Parti Milletvekili Lütfiye İlksen Ceritoğlu Kurt, Çorum Belediyesi Tesisler Müdürü Mahmut Yabacıoğlu,  Çorum Çölyak Derneği Başkanı Hacer Kesici, Çorum Çölyak Derneği Başkan Yardımcısı Dr. Mustafa Azak, Çorum Çölyak Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Ömer Yıldırım ve Çorum Çölyak Derneği Kurucu Yönetim Kurulu Üyesi Müjgan Demir çocuklara karnelerini taktim ettiler. Ayrıca Çorum Belediyesi tarafından  hediye edilen sırt çantaları ve Çorum Çölyak Derneği tarafından hazırlanan hediye paketi çocuklara verildi.

Karne şenliğimiz glutensiz yaş pasta kesilmesi ve glutensiz  kokteyl ile sonlandı.

Başkanımız Hacer Kesici açılış konuşmasında tüm misafirlerini selamladıktan sonra şunları söyledi; ”2017-2018 eğitim öğretim yılının birinci dönemini tamamlamış olduk. Çölyaklı çocuklarımızın başarılı bir dönem geçirmelerinden dolayı bizler de onların bu başarılarına ortak olmak ve  zorlu bir eğitim hayatı geçiren öğrencilerimize moral vermek istedik. Diğer öğrencilerden daha zorlu bir dönem geçirdiler,  çünkü glutensiz beslenme zorunluluğundan dolayı kantinlerinde yiyecek bulamıyorlar ve bu onlar için zor bir durum. Onlara hayatlarını kolaylaştırma adına dernek olarak birçok çalışma yapmaktayız.TBMM de kurulan Çölyak Araştırma Komisyonu’nda bu çocuklarımızın  hayatlarını kolaylaştırmak için çalışmalar yapmakta olan Milletvekilimiz  sayın Lütfiye İlksen Ceritoğlu Kurt  bizim için büyük bir şans ve bu gurur verici bir durum. Kendileri  Mecliste bize ev sahipliği yapıyor, bu sıcak ilgi alakasından dolayı çok teşekkür ederim. İnşallah bu çalışmadan hayırlı sonuçlar çıkar ve çölyaklıların hayatı kolaylaşır.

Çocuklarımaza verdikleri hediyeler  ve bu güzel tesisi bize tahsis etmelerinden dolayı Çorum Belediyesi yetkililerine çok teşekkür ediyorum. Ayrıca Tesisler Müdürü Mahmut Yabacıoğlu  ve  NFK gençlik merkezine sorumlusu ve çalışanlarına teşekkürlerimi sunuyorum.  Bugün çocuklarımıza dernek olarak hediye ettiğimiz Glutensiz ürünleri temin eden Mader Glutensiz, Mina Glutensiz, Schar, Selva Glutensiz, Eti firmalarına  ve kokteylimize katkı sağlayan Yunus Market ile Arzu Kuruyemiş’e çok teşekkür ediyorum.

Birazdan glutensiz yaş pastamızı kesip kokteylimizi gerçekleştireceğiz. Evlerinde glutensiz yiyecekleri yapıp getiren üyelerimize ve katılan tüm misafirlerimize teşekkürlerimi sunuyorum.”

Çorum Ak Parti Milletvekili Lütfiye İlksen Ceritoğlu Kurt yaptığı konuşmada çocuklara başarılar diledi ve aralarında olmaktan mutluluk duyduğunu söyledi. Mecliste Çölyak Komüsyonu kurduklarını ve çok güzel çalışmalar gerçekleştirdiklerini belirten Kurt; çölyaklıların hayatlarında büyük zorluklar yaşadıklarını ve bunların çözümü için çalışmalar yürüttüklerini, özellikle okul kantinlerindeki sorunların giderilmesine çalıştıklarını dile getirdi. Kurt sözlerinin devamında ”Çölyakla ilgili çalışmalarımız eczacı olduğum 2011 yılından beri devam ediyor.Sizler için daha ne yapabiliriz onun çalışmalarını yapıyoruz.Burada bulunan bugünün anneleri çocukların özellikle kız çocuklarının eğitimine çok önem vermelidir. Çünki bugünün çocukları yarının anneleri olacak. Sağlıklı bir neslin gelişmesi sağlıklı bir beslenme ile olur. Bunları onlara sizler öğreteceksiniz.” dedi.

 

 

0 Paylaşımlar

Related posts

Leave a Comment