AVRUPA BİRLİĞİNDEN BİR PROJEMİZ DAHA ONAYLANDI

Avrupa Birliği Sivil Düşün Programı’nın Hareketlilik & Ağ Oluşturma desteğinden   “ Gaziantep Gastronomisinde Glutensiz Keşifler” isimli projemiz kabul edildi. Bu proje sayesinde  Yönetim Kurulu Üyelerimizin Gaziantep’te gelecek  hafta  gerçekleştireceği 4 günlük inceleme gezisinin  tüm masrafları ”Avrupa Birliği  Sivil Düşün Programı” tarafından  karşılanacaktır.

 Çölyakta Türkiye’de Ön Plandayız

Konu hakkında açıklama yapan Başkan Yardımcımız Dr. Mustafa Azak; ”  Gaziantep Gastronomisinde Glutensiz Keşifler isimli projemizin onaylandığını duyurmanın mutluluğu içindeyim. Böylelikle şimdiye kadar hazırladığım 5 projeden 2 tanesi Avrupa Birliği Sivil Düşün Programı tarafından onaylanmış oldu. Bu bizim için çok güzel bir başarı.Türkiye’de çölyak denilince  ön planda bulunan ve çok faydalı çalışmalar yürüten bir dernek konumundayız. Çorum Çölyak Derneği olarak tüm Çölyak dernekleri ve çevre illerdeki çölyaklılarla iletişim halinde çalışmalarımızı  yürütmekteyiz. Daha önceden bir çok ilde düzenlenen çölyakla ilgili çalışmalara katılmıştık. Bu projemiz sayesinde  Gaziantep’te de bir dizi faaliyet gerçekleştireceğiz ve Gaziantep Çölyak Derneği ile ikili ilişkilerimizi kuvvetlendireceğiz

Gastronominin Merkezi  Gaziantep

4 gün sürecek proje kapsamında öncelikle Gaziantep Valiliği,Gaziantep Büyükşehir Belediyesi, İl Milli Eğitim Müdürlüğü, İl Sağlık Müdürlüğü, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Müdürlüğü ve Gaziantep Üniversitesi Sağlık Kültür Daire Başkanlığı’ndan oluşan resmi kurum ziyaretlerimizi gerçekleştireceğiz. Daha sonra Gaziantep Büyükşehir Belediyesi’nin hizmete açtığı ve Türkiye’de ilk korumalı işyeri olan ”Glutensiz Bir Başka Kafe” yi inceleyip glutensiz ürün imalathanesi, servis alanı ve çalışanları hakkında bilgi edineceğiz. Glutensiz baharat, tahıl, karabuğday, firik, kinoa, sordun ve darı gibi glutensiz hammaddelerin bulunduğu ”Almacı Pazarı” ve ”Kale Altı Bölgesi”  incelemeyi planladığımız yerler arasında. Gastronoinin merkezi olarak bilinen Gaziantep’te bu yerleri  ziyaret ederek araştırılması ile gerçekleştireceğimiz çalışmamızla; glutensiz yiyecek imalatını incelemek,yeni glutensiz ürünlerin yapımını öğrenmek, üretilen glutensiz ürünlerin pazarlanmasını gözlemlemek ve incelemelerimizin neticesinde edindiğimiz bilgileri Çorum’da çalışmalarımızda kullanmayı düşünüyoruz. Bu sayede ilimizdeki çölyaklılara bilgi, beceri ve donanım kazandırmayı ve glutensiz ürünlere kolay ulaşabilmeyi sağlamayı amaçlıyoruz.” dedi.

Avrupa Birliği Sivil Düşün Programı Yetkililerine Teşekkürler

Derneğimize büyük katkısı olacak Gaziantep Gastronomisinde Glutensiz Keşifler projemizi hayata geçirmemizi sağlayan Avrupa Birliği Sivil Düşün Programı yetkililerine, Çorum Çölyak Derneği Yönetim Kurulu olarak teşekkürlerimizi sunuyor önümüzdeki dönemlerde daha nice projede birlikte çalışmayı diliyoruz. Herşey çölyaklıların gönlüne göre olsun.

 

 

 

 

0 Paylaşımlar

Related posts

Leave a Comment